Az adózók több mint fele 2015-ben is a létminimum alatt keres, mivel minimálbért, kerekítve 69 ezer forintot visz haza.
A létminimum azt jelenti, hogy ennyiből lehet megélni egy olyan életszínvonalon – lakhatást, élelmiszert, öltözködést, utazást is belevéve –, amelyre a társadalom nagy része még úgy tekint, mint egy éppen elfogadható helyzetre. Az élelmiszerekre vonatkozó részt az Országos Élelmiszer- és Táplálkozástudományi Intézet „élelmiszerkosara" adja. A 2013-as létminimum 87 ezer 510 forint volt, 2014-ről nincs adat - olvasható a delmagyar.hu portálon.
– 29 ezer 15 forintot kapok havonta, ez a „rokkantsági" ellátás, megélni nem lehet belőle. Az egyik hónapban a rezsit fizetem, a másikban élelmet veszek, időnként segítenek a gyerekek is egy tál étellel. A Mars téren 200 forintért farhátat veszek, kenyeret, krumplit, tésztát eszek hozzá. Az unokáimnak egy csokit se tudok venni, sokszor a szívem szakad meg – mondta az 58 éves Sándor Ferencné, aki a Picknél dolgozott, mielőtt leszázalékolták.
Tavaly egy áruházlánc legolcsóbb termékei alapján kiszámolták, mire telik a legszegényebbeknek hetente: 1 kiló rizsre, fél kiló tésztára, fél kiló sertészsírra, egy kis doboz tejfölre, 6 krumplira, 4 almára, 1 paradicsomra, 1 paprikára, 1 fej vöröshagymára. Egy kutatásból az derült ki, hogy súlyos szegénységben több mint 3,2 millió magyar él, mintegy 4 millióan pedig a létminimum alatt. Ebben a számban a rehabilitációs járadékosok, kisnyugdíjasok mellett sajnos a minimálbéresek is benne vannak.