• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A magány is annyira rongálja az egészséget, mint a dohányzás

Lapszemle 2023.05.03 Forrás: szabadeuropa.hu
A magány is annyira rongálja az egészséget, mint a dohányzás

A magány csaknem harminc százalékkal növeli a korai halálozás rizikóját, nagyobb a stroke és a szívbetegség kockázata.

Az Egyesült Államokban oly gyakori magány ugyanolyan halálos egészségügyi kockázatot jelent, mint napi egy tucat cigaretta elszívása, és több milliárd dollárjába kerül évente az egészségügyi ágazatnak – mondta kedden az amerikai tiszti főorvos, kihirdetve a legújabb közegészségügyi járványhelyzetet - írja a szabadeuropa.hu.

A felnőttek körülbelül fele mondja az Egyesült Államokban, hogy megtapasztalta már a magányt – közölte dr. Vivek Murthy a hivatala által kiadott 81 oldalas jelentésében. „Ma már tudjuk, hogy a magány egy olyan általános érzés, amelyet sok ember átél. Olyan, mint az éhség vagy a szomjúság. Olyan érzés, amit a testünk küld nekünk, amikor hiányt szenvedünk valamiben, ami elengedhetetlen a túléléshez – mondta Murthy az Associated Pressnek adott interjúban. – Amerikában emberek milliói küzdenek az árnyékban, és ez így nincs jól. Ezért adtam ki ezt a tanácsadó füzetet, hogy lerántsam a leplet egy olyan küzdelemről, amelyet túl sokan tapasztalnak meg.”

A nyilatkozat célja az, hogy felhívja a figyelmet a magányra, de közben nem szabadít fel szövetségi pénzeket és nem indít el olyan programokat, amelyek a probléma leküzdését segíthetnék. A kutatás azt mutatja, hogy az amerikaiak, akik az elmúlt évtizedekben kevésbé foglalkoztak az egyházakkal, közösségi szervezetekkel vagy akár a saját családtagjaikkal, folyamatosan a magányérzet növekedéséről számoltak be. Az elmúlt hatvan évben az egyszemélyes háztartások száma is megduplázódott.

A válság még tovább mélyült, amikor elterjedt a Covid–19, az iskolákat és a munkahelyeket bezárták, és amerikaiak milliói maradtak egyedül otthon, távol a rokonoktól vagy a barátoktól. A koronavírus-járvány idején az emberek hanyagolták baráti közösségeiket, csökkentették a barátokkal eltöltött idejüket – állapítja meg a tiszti főorvos jelentése. Az amerikaiak 2020-ban körülbelül napi húsz percet töltöttek személyesen a barátaikkal, szemben a csaknem két évtizeddel korábbi napi hatvan perccel.

A magányosság járványa különösen a 15 és 24 év közötti fiatalokat sújtja, ennél a korcsoportnál ugyanebben az időszakban hetven százalékkal csökkent a barátokkal töltött idő.

A magány csaknem harminc százalékkal növeli a korai halálozás rizikóját, a rossz szociális kapcsolatokkal rendelkezőknél nagyobb a stroke és a szívbetegség kockázata – tárja fel a jelentés. Az elszigeteltség növeli annak valószínűségét, hogy megtapasztaljuk a depressziót, a szorongást és a demenciát.

További részletek a cikkben.