A kutatók a nagy tömegeket érintő népbetegségek gyógyítására keresik elsősorban a válaszokat, a mesterséges intelligencia segítségével.
A magyar orvostudomány számos kimagasló eredménnyel zárta a 2024-es évet. Az orvosi egyetemek által megnevezett, legjelentősebb idei sikerek között a rákkutatás, a dohányzás, az alkoholbetegség, a depresszió elleni küzdelem és a sportorvoslás volt fókuszban. Körkérdésben érdeklődött a Világgazdaság a Semmelweis Egyetemnél és a Pécsi Tudományegyetemnél, mit tartanak az idei esztendő kiemelkedő tudományos eredményének az orvostudomány területéről.
A válaszokból az látszik, hogy a kutatók a nagy tömegeket érintő népbetegségek gyógyítására keresik elsősorban a válaszokat, a rákkutatás és számos más terület is a mesterséges intelligencia segítségével dolgozza fel az adatokat.
A Pécsi Tudományegyetemen a dohányzás és a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kapcsolatát vizsgálta az a kutatás, melynek eredményeit a Clinical and Translational Medicine-ben publikálták. A kutatások egy teljesen új kórélettani megfigyeléshez vezettek: elsőként sikerült bizonyítani, hogy a dohányfüst nehézfémjei – mint a kadmium és a higany – lerakódnak a hasnyálmirigyben, és súlyosan károsítják a hasnyálmirigy-vezetékek működését, ami az egyik fő kiváltója a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kialakulásának. Ez a felfedezés új terápiás megoldások alapja lehet.
Pécsi kutatók bevonásával vizsgálták az Orkambi nevű gyógyszer szerepét az alkohol okozta akut pancreatitis kezelésében. Ehhez fontos tudni, hogy a hasnyálmirigy-gyulladásnak még nincs specifikus gyógyszere. Ebben a preklinikai tanulmányban sikerült bizonyítani, hogy az Orkambi hatékonyan helyreállítja a CFTR fehérje működését hasnyálmirigy-gyulladásban, ezzel csökkentve az alkohol által kiváltott gyulladás súlyosságát. Ez az első ilyen jellegű kutatási eredmény, és elvezethet az első specifikus terápiához.
Továbbiak a teljes cikkben