Bár magas az orvos-beteg találkozások száma, ez mégsem látszik meg az egészségükön.
Magyarországon a lakosság átlagosan több mint tízszer fordult orvoshoz 2022-ben személyesen vagy online, és ezzel élen járunk az európai országok között. Ez a gyakori orvoslátogatás mindenesetre nem köszön vissza az egészségi állapotunkban: az ország évek óta vezeti a rákhalálozás listáját, magas az öngyilkossági ráta és az egészséges életéveink is mindössze néhány hónappal növekedtek 2000 és 2021 között, írja a Qubit.
Többek között ezek derültek ki az OECD Health at a Glance: Europe című, idei jelentéséből, amelynek legfrissebb adatai múlt héten jelentek meg és amely minden évben átfogó képet nyújt az európai térség egészségi és egészségügyi állapotáról.
A jelentésből kiderül, hogy a magyarok szeretnek orvoshoz járni: 2022-ben átlagosan 9,5 alkalommal kerestünk fel orvost személyesen és 1,3 alkalommal vettük igénybe a telemedicinát, ezzel élen járunk az európai országok között. Ezt az adatot 16 európai országban mérték fel, és az így keletkezett átlag évente 6 alkalom. Legkevésbé a svédek szeretnek időt tölteni az orvosnál, ők 2,3 alkalommal mentek el személyesen és 0,8 alkalommal vettek igénybe online vizitet.
Fogorvoshoz viszont már egyáltalán nem szívesen merészkedünk el: 2022-ben átlagosan 0,5 alkalommal ültek a fogorvosi székben, és ezzel sereghajtók vagyunk a listán. Nálunk csak az írek (0,4 alkalom) és a románok (0,3 alkalom) rajonganak kevésbé a fogorvosért, a hollandok viszont évente 3,3 alkalommal járnak nála. Pedig lenne miért menni: Magyarországon évek óta magasak a szájüregi rák okozta halálozások, 2017-ben 10-ből 8 felnőtt szenvedett valamilyen szintű fogágybetegségben, és egy 2014-es felmérés szerint a 14 és 50 év közötti magyar lakosság orális egészségügyi ismereteit és szájhigiénés szokásai sem túl jók.
További részletek a Qubiton.