Eddig 98 embert tekintenek feltételezett kontaktnak, ők karanténba kényszerültek, a két beteg pedig már meghalt.
Ghánában az ország történetében először mutatták ki a Marburg-vírust. Ez az egyik legveszélyesebb ismert kórokozó, amelynek egyelőre nincs jóváhagyott ellenszere. A vérzéses lázat okozó életveszélyes vírus megjelenését a nyugat-afrikai országban az Egészségügyi Világszervezet erősítette meg - írta az Index.
A járvány kitörését azt követően jelentették be, hogy két dél-ghánai férfi tesztje pozitív lett. A mintákat egy szenegáli laboratóriumban vizsgálták be. A WHO szerint mindkét férfi – mellesleg nem voltak rokonok – június végén halt meg, miután ugyanabban a kórházban kezelték őket. Eddig 98 embert tekintenek feltételezett kontaktnak, ők karanténba kényszerültek.
A testnedvekkel, például vérrel, vizelettel vagy nyállal terjedő Marburg a virológusok által ismert egyik legveszélyesebb kórokozó. Képes megfertőzni és elpusztítani a vér-, máj- és bőrsejteket, és elképesztő sebességgel terjed a szervezetben. Öt–tíz napos lappangási idő után a betegek általában belázasodnak, fáj a fejük, sajognak izmaik, vérzik a bőrük és nyálkahártyájuk. A fertőzés eléri a szájat, a szemet, a gyomor- és bélrendszert, valamint a belső szerveket is...
A hatóságok nem hagyták jóvá a Marburg-vírus elleni vakcinákat, de léteznek – mondta a Marburgi Egyetem virológiai intézetének igazgatója. Tulajdonképpen nem nehéz vakcinát fejleszteni a Marburg-vírus ellen, és már vannak olyan vakcinák, amelyek állatmodellekben nagyon jól működnek. De a jóváhagyáshoz szükséges klinikai vizsgálatok eddig hiányoztak – magyarázta Stephan Becker.
A koronavírus-járvánnyal ellentétben hiányzik a politikai akarat és a gazdasági motiváció a vakcina előállításához – tette hozzá a virológus.
További részletek a teljes cikkben