Idegrendszeri képalkotó vizsgálatokkal kimutatták, hogy a gyakran és mértéktelenül ivó fiatalok agya szerkezetileg és funkcionálisan is eltérő.
Egy jó bulizós hétvége szinte elképzelhetetlen egy vagy inkább több pohár alkohol nélkül. Egyre korábbi életkortól kezdve, és egyre több fiatal él is ezzel a legális kábítószerrel. Még ha csak esetenként is néznek a pohár mélyére, annak már hosszú távú hatásai lehetnek az agy szerkezetére és működésére - írta a hvg.hu.
Az agy a fejlődése során – 25–30 éves korig – a legsebezhetőbb a kábítószerek hatásaival szemben. Ebben az időszakban az alkohol különösen káros, mivel két kulcsfontosságú idegfejlődési jelenséget zavarhat meg : a mielinizációt, azt a folyamatot, amelynek során a neuronok mielinnel vonják be axonjaikat a jelátvitel javítása érdekében, és a szinaptikus metszést, amely eltávolítja a szükségtelen neuronális kapcsolatokat az agyműködés optimalizálása érdekében – magyarázzák spanyol idegtudományi kutatók a The Conversation folyóiratban.
Idegrendszeri képalkotó vizsgálatokkal kimutatták, hogy a gyakran és mértéktelenül ivó fiatalok agya szerkezetileg és funkcionálisan is eltérő. A legjelentősebb szerkezeti változások közé tartozik a fehérállomány csökkent integritása, amely kulcsfontosságú a hatékony információtovábbításhoz. A szürkeállományban is találtak változásokat, növekedést vagy csökkenést olyan területeken, amelyek kritikusak a jutalomfeldolgozás, a fontos ingerek monitorozása és a munkamemória szempontjából.
További következmények a cikkben