5500 potenciális sértett fordulhatott volna az Alkotmánybírósághoz, legalábbis ennyien nem írták alá az új szolgálati szerződést.
5500-an nem írták alá év elején az új egészségügyi szolgálati munkaszerződést, ők Asbóth Márton jogász szerint alkotmányellenesen és nekik jelentős kárt okozva a vártnál kisebb végkielégítéssel távoztak a közszférából. Az Alkotmánybíróságnak kell majd döntenie - hangzott el a Klubrádióban.
5500 potenciális sértett fordulhatott volna az Alkotmánybírósághoz, legalábbis ennyien nem írták alá az új szolgálati munkaszerződést. Ők kiestek a törvényi védelemből, méltánytalanul kellett távozniuk. A lehetőségeikről Asbóth Márton, a Társaság a Szabadságjogokért projektjének a vezetője beszélt a Reggeli gyorsban.
Azok, akik nem írták alá a tavaly év végén, vitatott és botrányos körülmények között megalkotott új, szolgálati jogviszonyról szóló törvény szerint megváltoztatott szerződésüket, a közalkalmazottakénál alacsonyabb végkielégítést kaptak, mivel azt a jogalkotó így határozta meg, hogy ezzel is megpróbálja rábírni őket, hogy írják alá.
Asbóth szerint ilyet előírni alaptörvény-ellenes, ezért fordultak az Alkotmánybírósághoz. A konkrét esetben az történt, hogy az új törvény életbelépésekor "megszűntek a korábbi jogviszonyok". Az egészségügyi dolgozók ezek után dönthettek úgy, hogy aláírják az új szerződésüket, vagy úgy, hogy nem. "Mivel a megszűnésről semmilyen megállapodás nem kötöttek, aki nem írta alá, azokra rendkívül kedvezőtlen, méltánytalan és alaptörvény ellenes rendelkezések terjedtek ki".
További részletek a cikkben.