Az egészségügy elkövetkező éveit a digitális fejlesztések – robotok, 3D-nyomtatók és mesterséges intelligencia – határozzák majd meg.
A nem is olyan távoli jövő kórházaiban arcfelismerő rendszerek, robotok, 3D-nyomtatók és mesterségesintelligencia-alapú betegségelőrejelző eszközök segítik majd a gyógyítási folyamatot. Személyre szabott módszerekkel – többek között a teljesen digitális páciensutak kialakításával – pedig új dimenziók válnak elérhetővé a betegségmegelőzésben is, írja a VG.
A Tel Aviv Sourasky Medical Centerben az elmúlt időszakban jelentős lépéseket tettek, hogy az egészségügyi ellátási folyamatokat teljesen digitalizált alapokra helyezzék, és a jövőben virtuális kórházként képesek legyenek kiszolgálni a betegek igényeit.
A kórházban bevett gyakorlat a 3D-nyomtatás, a virtuális és kiterjesztett valóság használata a műtőkben, a mesterséges intelligencia (MI) által végzett kórlapkészítés vagy éppen az arcfelismeréssel támogatott betegfelvétel és -elbocsátás.
A tel-avivi intelligens kórházat a következő évtizedekben valószínűleg százával követik majd hasonlók világszerte, az egészségügy elkövetkező éveit ugyanis egyértelműen a digitális fejlesztések határozzák majd meg.
Itthon is fontos mérföldkövek előtt állunk. Az ESZFK mint az egészséginformatikai irányítási rendszeren belül a megvalósításért felelős szervezet, integrációs, adatfeldolgozási, valamint a központi szolgáltatások biztosítása és szolgáltatási feladatain túlmenően támogatja az ágazatirányítási rendszer működtetését, a központi egészséginformatikai igények összegyűjtését, elemzését és műszaki megvalósítását – emeli ki Tolnay Roland ügyvezető.
Emellett a jövőbeni fejlesztési célok között van az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér fejlesztése, működtetése, amelynek során új folyamatok és technológiák épülnek be a rendszerbe.
További részletek a vg.hu cikkében.