• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A miskolci kórház egyszerűen úgy döntött: nem fizet. Vagy mégis?

Lapszemle MA 06:07 Forrás: Elitmed.hu
A miskolci kórház egyszerűen úgy döntött: nem fizet. Vagy mégis?

A bírósági ítélet alapján 800 milliós kártérítést kell fizetnie a kórháznak, amelyet csak a betegellátásra szánt pénzből tudna fedezni.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kórház pert veszített a Medcenter Kft-vel szemben: a bírósági ítélet alapján 800 milliós kártérítést kell fizetnie, amelyet csak a betegellátásra szánt pénzből tudna fedezni, miközben a legutóbbi MÁK adatok szerint így is komoly szállítói tartozása van. De újabb per is indul, ott már több milliárd a tét. Mindez azért, mert az intézmény egyszerűen nem fizetett a szolgáltatónak, ráadásul információink szerint azóta is használja az ő tulajdonában lévő infrastruktúrát - írta az elitmed.hu.

Az ügy még 2006-ban indult, amikor a kórháznak lehetősége volt többletfinanszírozást igénybe venni, csak infrastruktúrája nem volt megfelelő infrastruktúrája, ezért külső szolgáltatóval szerződött a megyei intézmény sugárterápiás ellátására. A Medcenter Kft. betelepített két gyorsító és egy CT berendezést, illetve épített egy bunkert az eszközök elhelyezéséhez. Összesen mintegy 2,5 milliárdos beruházással vértezték fel az intézményt, és havi 45 millió forintot kaptak ezért a többletfinanszírozásból. A cég biztosította a személyzetet, a fizikust, az onkológusokat, az intézmény egyenlege még így is pozitív volt. A sugárterápiás ellátás pedig maximálisan biztosított volt a régió teljes lakossága számára. 2012-től a szerződést és a munkát, elszámolást folyamatosan vizsgálták, többek között a GYEMSZI is az intézmények államosítása során.

Tiba Sándor 2017-ben kinevezett főigazgató azonban már regnálása kezdetén úgy ítélte meg, hogy a szolgáltatás túlárazott, ezért innentől nem fizet, a szolgáltató által kiépített, kitelepített infrastruktúrát ugyanakkor továbbra is igénybe vette. (...)

A kórházban jelenleg is használják az épített infrastruktúrát és az 1 db Varian Clinac gépet, melyek használatát a cég megtiltotta. 

Az elmaradt kifizetés 457 millió forint volt, a többi a kamata, és akkor még ehhez jönnek hozzá az ügyvédi kiadások, ami hat éven keresztül havi 60 órával számolva majdnem 90 millió forint. A perköltség is elérheti a 10 milliót.

Érdekes kérdés, hogyan módosíthatta 2018-ban a működési engedélyét (mely alapja a finanszírozási szerződésnek) a kórház, immáron közreműködő nélkül úgy, hogy csak jogszerűtlen eszközökkel (egyszerű elbirtoklással, azaz kizárta a tulajdonost) tudta biztosítani a betegellátás tárgyi feltételeit. A működési engedélyt kiadó NNK szintén megkapta a cégnek az infrastruktúra használatának tilalmára vonatkozó levelét, amikor bejelentette, hogy a közreműködői szerződése megszűnt.

A történetet jól ismerő szakértők szerint, ha nem lesz felelősségre vonás, akkor a kórházak tisztességes, jogszerűen ügyeket intéző, felelősségüket vállaló vezetőknek bizonyosan az „egyenlőek között is vannak egyenlőbbek” mondás jut majd az eszébe. Amíg egy korábbi országos kórházi főigazgatót egy általa el sem követett „bűnért” menesztettek, nevezetesen azért, mert a kórházak eladósodását nem sikerült megakadályoznia, addig a jelenlegi bizonyosan növelte azt közel 1 milliárd Ft-tal a korábbi hibás kórházvezetői döntése következményeként, nem beszélve a folyamatban lévő szerződészárásra vonatkozó per várhatóan további milliárdos költségeiről. Vajon lesz ennek is hasonló következménye? 

A lap elküldte kérdéseit a Belügyminisztérium kommunikációs osztályának is. „Elektronikus úton a Belügyminisztériumhoz érkezett megkeresésére válaszolva tájékoztatjuk, hogy a Kúria döntését a kórház tudomásul vette, azt kötelező érvényűnek tekinti és az abban foglaltakat maradéktalanul teljesíti” – válaszolták.