• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A mosdó felé tartva éjszakánként elájultam

Lapszemle 2025.04.08 Forrás: hvg.hu
A mosdó felé tartva éjszakánként elájultam

Nem elég, hogy a betét drága, a menstruációs fájdalom enyhítése is egyre megfizethetetlenebb.

Higiéniás termékekhez még csak-csak, fájdalomcsillapítókhoz és görcsoldókhoz viszont aligha jutnak hozzá a rászoruló magyar nők és lányok, pedig a menzesszel járó görcsök sokaknál okoznak extrém fájdalmat. A gyógyszerek jelentős drágulása miatt aligha jutnak enyhüléshez, akik egy csomag betétet sem tudnak megvásárolni, írja a hvg.hu

Februárban lettem 26 éves. Egészséges fiatal nő vagyok, mégis 12 éves korom óta minden hónapban egy lórúgásnyi fájdalomcsillapítóra és görcsoldóra van szükségem ahhoz, hogy túléljem a menstruációm első napjait. Ha nem teszem, a fájdalomtól napokig megmozdulni sem tudok, hányok, de kamaszként arra is volt példa, hogy a mosdó felé tartva éjszakánként elájultam.

A nőgyógyászom szerint semmiféle betegségem nincs, soha nem is volt, pusztán a szervezetem így reagál a menzeszem első néhány napjára. Ahhoz, hogy ezt túléljem, hónapok vagy talán évek alatt kikísérletezett gyógyszer-kombinációra van szükségem. Amellett, hogy ez fizikailag – és sokszor mentálisan is – megterhelő, a havi kiadásaimban is jelentős összeget jelent.

A kifejezetten menstruációs fájdalomra ajánlott, jelenleg 2779 forintos áron elérhető 6× darabos rózsaszín ibuprofen és sárga drotaverin számomra semmit sem ér, külön kell megvásárolnom egy fájdalomcsillapító ultra forte és egy görcsoldó forte változatát. A legutóbbi alkalommal, márciusban például valamivel több mint 9200 forintot hagytam ott a patikában két doboz gyógyszerért. Igaz, azt hozzá kell tenni, hogy mindig mindenből a legnagyobb kiszerelést vásárlom, azonban ebbe az árba még így is csak egy 30 darabos fájdalomcsillapító (5399 forint) és egy 24 darabos görcsoldó (3879 forint) fért bele.

Jobb napokon ezekből körülbelül 4 óránként (éjszaka is) veszek be egy-egy szemet, rosszabbakon egy fájdalomcsillapítót és két görcsoldót küldök le, és jelzem a kollégáimnak, hogy ha lehet, 1-2 napig otthonról dolgoznék.

Ez azt jelenti, hogy a napi gyógyszeradagom még akkor is több ezer forintos költséget jelent, ha a szervezetem épp kevésbé dolgozik ellenem. A 3879 forintért megvásárolt görcsoldó tablettáknak darabja ugyanis majdnem 162 forint, míg az 5399 forintos fájdalomcsillapítóból egy tabletta 180 forint.

Mivel én ezekből 4 óránként legalább egy-egy szemet veszek be, ami mindkét gyógyszerből napi hat darabot jelent, ez a görcsoldó esetében napi 969 forintos költség, a fájdalomcsillapító esetében pedig 1080 forint. A menstruációm első napján tehát legalább 2050 forintba kerül a túlélésem, ha pedig a második napra sem enyhül a fájdalom, újabb 1500-2050 forint adódik hozzá a kiadásaimhoz attól függően, hogy milyen időközönként kell bevennem gyógyszereket.

További részletek a hvg.hu-n