• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A műtőasztalon derült ki, nem is kell megoperálni a beteget

Lapszemle 2023.04.12 Forrás: telex.hu
A műtőasztalon derült ki, nem is kell megoperálni a beteget

András nem okolja az intézményt és az ottani orvost, esetével inkább egy rendszerszintű problémára akarja felhívni a figyelmet.

A koronavírus-járvány miatt nagyon sok műtét maradt el. Amikor a várólisták ledolgozására a kórházak 2022-ben elkezdték behozni a lemaradásokat, másfél-két évvel korábban diagnosztizált esetek kerültek sorra. Így volt ez Andrással is. A szokatlan helyzetben a kórházak futószalagszerűen végezték a műtéteket: Andrásnál is megcsinálták a labort, az altatáshoz szükséges kikérdezést, a hashajtózást. Csak egyvalami maradt el, nem ellenőrizték újra, mi a helyzet a betegségével. Szerencsére az orvos az utolsó pillanatban kapcsolt. Mégis: hogyan juthatott el egészen odáig egy beteg a rendszerben, hogy már elaltatták a műtőasztalon, amikor kiderült, nincs is szükség műtétre? - teszi fel a kérdést a telex.hu.

András 22 éves volt, amikor 2017-ben herevízsérvet diagnosztizáltak nála (a keresztnevet kérésére megváltoztattuk). Ennél a betegségnél a hereburok által normális esetben is termelt folyadék felgyülemlik, és emiatt megnő a here mérete. Ez a kórkép alapból nem veszélyes, inkább csak kellemetlen. Ahogy azonban növekszik a here, az egyre jobban akadályozhatja a mozgást.

András 2017-ben esett át az első műtéten az egyik budapesti kórházban, de panaszai kiújultak, ezért 2018 nyarán újra meg kellett operálni ugyanott. A kellemetlenségek azonban nem múltak el, ezért András fél évvel később, 2019 elején egy magánrendelésre ment el egy másik orvoshoz. Az orvos úgy ítélte meg, hogy az operációt rosszul hajtották végre, ezért újabb műtétet javasolt.

Ezt a műtétet már egy másik budapesti nagy kórházban tervezték. A kórház nevét azért nem írjuk le, mert András sem okolja a történtekért az intézményt és az ottani orvost, esetével inkább egy rendszerszintű problémára akarja felhívni a figyelmet. Ezt a műtétet 2020 novemberére tűzték ki, de közben jött a koronavírus-járvány, és egy héttel a kitűzött időpont előtt Andrást telefonon hívták fel, hogy a műtétet elhalasztják. Ebben az időben csak a halaszthatatlan, életmentő műtéteket végezték el a kórházak.

Telt-múlt az idő, jöttek a koronavírus-járvány újabb és újabb, kezdetben egyre veszélyesebb és egyre több áldozatot követelő hullámai. A tömeges oltásnak köszönhetően aztán a helyzet javult, és 2022 márciusában a kormány úgy döntött: le kell dolgozni az elhalasztott műtétek miatt hosszúra nyúlt kórházi várólistákat, erre pedig 13,6 milliárd forintot adtak a kórházaknak.

Labor, mellkasröntgen, hashajtózás

Andrást 2022 decemberében hívták fel azzal, hogy eljött az idő, elvégzik a műtétjét. Átesett a műtét előtt szükséges laborvizsgálatokon, az altatáshoz mellkasröntgent végeztek rajta, konzultált az aneszteziológussal. Az urológiai osztályon azonban szakorvos már nem vizsgálta meg a heréjét a műtét előtt.

2023. január 5-re tűzték ki a műtét időpontját. Ahogy ez ilyenkor lenni szokott, Andrásnak előző nap hashajtót kellett szednie a műtétre való felkészülés érdekében, csak délutánig ehetett valamit és éjfélig ihatott vizet. A műtét napján reggel 7 órára ment be a kórházba, ahol infúziókat kapott. Több órát várakozott, aztán adtak neki egy újabb infúziót, majd betolták a műtőbe. A műtőasztalon leszíjazták és elaltatták.

András a kórteremben az ágyában ébredezett az altatásból, lassan tért vissza az öntudata. Arra emlékszik, hogy bejött az orvosa, aki csak annyit mondott: elfelejtett szólni nekik, hogy már nem áll fenn a probléma, ezért nem is volt műtét.

További részletek a cikkben.