• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A nagy kalciumkamu - facebookos kezdeményezés

Lapszemle Forrás: Index

Ma már egyértelmű, hogy semmilyen tudományos alapja nincs a kalcium hatásosságának allergiás reakció kezelésében.

Facebookos kezdeményezést indítottak magyar orvosok a kalcium ellen – a hazai orvostársadalom nagy része ugyanis megszokásból kalciummal kezel olyan dolgokat, amikre az az orvostudomány szerint hatástalan. A köztudatban még mélyebben van ott a kalciumba vetett hit, és ez még súlyosabb gond: emberek halhatnak meg, míg a kalcium hatására várnak súlyos allergiás reakciónál. De miért ragadt meg ez a tévhit a magyar orvostársadalomban, és egyáltalán, mire jó a kalcium? – teszi fel a kérdést az Index.

A kalcium létfontosságú anyag az ember számára, az ön testében is nagyjából egy kiló van belőle, elsősorban a csontjaiban és a fogaiban. Kalciumot szokott adni ezenkívül az orvosok jó része Magyarországon torokgyulladásra, náthára, kiütésekre és allergiás reakciókra. És itt kezdődik a probléma, ugyanis az ilyesmik kezelésére a kalcium tökéletesen alkalmatlan, akár pezsgőtabletta, akár injekció formájában. Az orvosi tankönyvek réges-rég túlléptek már a kalcium ilyen alkalmazásain, az egyetemen sem tanítják, mégis, a magyar orvosok meglepően nagy része használja és ajánlja. Miért? Mert így szoktuk.

A kalciummal az 1890-es években kezdtek kísérletezni az allergia tüneteit enyhítő szerként, Magyarországra valószínűleg Németországból érkezett a módszer az 1900-as évek elején. Mivel az allergiás reakciók, főleg az enyhébbek, maguktól is el szoktak múlni, plusz a placebohatás már akkoriban is létezett, az orvostudomány akkori szintje mellett az orvosok nagy része ennyitől már hatásos szernek tekintette (de valójában általánosan elfogadott szer sosem volt). Ez a harmincas évekig tartott: 1937-ben fedezte fel Daniel Bovet olasz gyógyszerész az első antihisztamint, ezeknek a szereknek a második-harmadik generációjával kezelik ma világszerte az allergia tüneteit.

Kivéve Magyarországon, ahol máig dívik a kalcium használata. A magyar orvostársadalom nagy része egy nyolcvanéves tévhitben él: az évtizedekkel ezelőtt végzett, tapasztalt orvosok a mai napig ajánlják, és ezt adják tovább fiatalabb kollégáiknak is.

Ma már egyértelmű, hogy semmilyen tudományos alapja nincs a kalcium hatásosságának allergiás reakció kezelésében.

Óriási úr a megszokás, a „nekünk bevált". Mert így szoktuk – mindenhonnan ez a válasz jön azoktól, akik használják, javasolják – mondja a facebookos kezdeményezés vezetője. Ez tartja életben a kalciumterápiát. Na és persze a közmondásos gyógyszeripar, ami a kalciumos pezsgőtablettákkal és hasonló termékekkel sugallja, hogy ez mennyire szuperegészséges dolog. Amiben részben igaza is van.

A teljes cikk az Indexen olvasható.