Sokat segítene, ha a betegek kapnának egy az oltási könyvhöz hasonló gyógyszerlista-könyvecskét mindennel, ami az értelmezhetőséghez szükséges.
A telex.hu orvos-beteg kommunikációról szóló cikksorozata egyi részében panaszolta egy orvos, hogy 10 idős betegből 9 nem tudja felsorolni, milyen gyógyszereket szed. Ennek kapcsán egy gyógyszervegyész arról írt a lapnak, milyen buktatókkal kell szembenéznie a sokféle gyógyszert szedő nyugdíjas embernek. Lépésenként végighaladt a nehézségeken, és arra jutott, hogy nem mindig a betegek tudatlanságán vagy nemtörődömségén múlik, hogy nem tudják memoriterszerűen felsorolni a gyógyszereiket. Ötleteket is adott a helyzet megkönnyítésére.
Közel tucatnyi gyógyszer van felírva az édesanyjának, ezeket különböző időpontokban kell szednie. „Rendszeresen jár kontrollokra, magát a listát és ezek adagolását is gyakran változtatják. Magam sem tudnám ezeket fejben tartani” – kezdi a gyógyszervegyész. A kezelőlapon egy konkrét gyógyszernév volt feltüntetve, amelyet egy bizonyos gyógyszergyár gyártott, és itt jön is az első csavar: „Vannak azonban gyógyszerek, amikből helyettesítőt adnak a patikában. Ezeknek más a nevük. Ez nem könnyíti meg a dolgot, hiszen innentől kezdve figyelni kell arra, hogy az orvos által felírt és a szedett gyógyszer neve eltérő.”
„Ha ilyenkor az orvos megkérdezi az idős beteget, hogy »szedi-e az x nevű gyógyszert?«, akkor esélyes, hogy azt a választ fogja kapni, hogy »nem«, ami ráadásul még igaz is” – mutat rá egy visszásságra a gyógyszervegyész.
Azt is észrevette, hogy a gyógyszerlistán nem szerepel, melyik gyógyszer mire jó, pedig szerinte segítené a beteget, hogy tudja, mit mire szed, és az is, hogy tudjon válaszolni az olyan kérdésekre, mint például, „szedi-e a véralvadásgátlót?”.
Az sem egyedi probléma, hogy dőnként módosítják a gyógyszer adagolását. „Ha van még belőle otthon, akkor a dobozra még a régi adagolás van ráírva. Ilyenkor a betegnek otthon azonnal át kellene írnia, mert ha ez elmarad, akkor sokszor még a régi adagolás szerint veszi be a gyógyszert egészen addig, amíg a doboz el nem fogy, és a patikában újat nem kap.” Problémák és megoldási javaslatok a cikkben