Mignot és Janagiszava egymástól függetlenül tárta fel a fáradtsággal és hirtelen álomba zuhanással járó zavar hátterét.
A Breakthrough-díjjal jutalmazott Emmanuel Mignot és Janagiszava Maszasi egymástól függetlenül tárta fel a fáradtsággal és hirtelen álomba zuhanással járó zavar hátterét, ami a lehetséges gyógymódok fejlesztésében is segíthet, írja a Qubit.
Szeptember 22-én átadták a tudományos élet Oscarjának számító Breakthrough-díjakat az élettudományok, a matematika és a fizika területén kiemelkedő tudományos eredményeket elérő kutatóknak. Az élettudományok terén többek között a narkolepszia alvászavar okának felfedezéséért Emmanuel Mignot és Janagiszava Maszasi kapta meg az elismerést.
Mignot és Janagiszava egymástól függetlenül tárta fel a fáradtsággal és hirtelen álomba zuhanással járó zavar hátterét. A kanadai Mignot az 1980-as években kezdett el narkolepsziás kutyák vizsgálatával foglalkozni, hogy feltárja a probléma genetikai hátterét. Sikerült azonosítania a gént, amely a sejtekben két membránreceptort kódol, amelyek kapcsolatban állhatnak a narkolepszia kialakulásával. A pontos hatásmechanizmust azonban sokáig nem sikerült leírnia.
A kutatók munkássága kulcsfontosságú lehet a narkolepszia kezelésében. Bár még nincs elfogadott gyógyszeres kezelés a zavarra, az új eredmények segíthetnek abban, hogy minél hamarabb működő orvosi protokollal segítsék az érintetteket.
További részletek a Qubit cikkében.