Az egészségügyiek közül az új munka törvénykönyve tervezete miatt egyre többen fontolgatják a pálya elhagyását.
A közalkalmazotti státusban dolgozóknak negyedére csökkentenék az éjszakai, és megszüntetnék a délutáni műszakpótlékot. Ha a nővérek jövedelmét 30-40 százalékkal megnyirbáló új jogszabály életbe lép, a kórházak nagy bajba kerülhetnek.
Heves megyében a Bugát Pál Kórházból az utóbbi években egy vezető ápoló ment külföldre, a váltásnak elsősorban magánéleti okai voltak. Itt nem jellemző a nővérek elvándorlása. Ennek nyilvánvaló oka a nyelvtudás hiánya, de az idegen nyelvet beszélő, egyetemet végzett szakdolgozók körében sem tudnak most arról, hogy bárki távozni készül.
- Nem lehet összehasonlítani az öt vagy a tíz évvel ezelőtti nővérlétszámot a mostani állapottal, mivel néhány éve mind a kórház ágyszáma, struktúrája, mind pedig a feladatai jelentősen megváltoztak, szűkültek. Mindez természetszerűleg létszámleépítést eredményezett - mondta dr. Freili Géza, a gyöngyösi Bugát Pál Kórház ügyvezető igazgatója. - Az elmúlt években az egészségügyi szférából kikerült dolgozók egy része már visszatért a kórházunkba.
A Bugát Pál Kórházra sosem volt jellemző a nagy szakdolgozói fluktuáció. A kollektív szerződés számos olyan pluszjuttatást garantált eddig, ami máshol már nem túl gyakori.
Jelenleg 304 szakdolgozót foglalkoztat a mátraaljai intézmény. Ezzel a létszámmal el tudja látni a feladatait a kórház, az előírt szakmai minimumfeltételeknek megfelel. Ám a szakdolgozók nagyobb része a 40-es, 50-es éveiben jár. Nagy számmal vannak nyugdíjközeli korban, és sajnos nagyon kevesen dolgoznak az intézményben a 20-as, 30-as korosztályból.
Dr. Freili Géza úgy véli, ha nem változik a nővérképzés, rövidtávon a magyar egészségügynek azzal kell szembenéznie, hogy nem lesz majd kit beállítani a nyugdíjba menők helyére.