Merkely Béla szerint szinte biztos, hogy a brit variáns mindenkit megfertőz, akit eddig még nem oltottak be és nem esett át a fertőzésen.
A poszt-Covid szindróma nem a betegség lefolyásától függ – mondta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem (SE) rektora a KOVIDők webináriumán, melyről a vg.hu tudósított. A koronavíruson átesett betegeknél később jelentkező legsúlyosabb tünetek között említette a tüdőembóliát, de jelentkezik a fáradság, pszichés fáradtság, neurológiai tünetek, akár pánikbetegség, de szívizomgyulladás is. A legoptimistább becslések szerint a betegek 30-40 százalékánál jelentkezhetnek a poszt-Covid szindróma tünetei. Merkely Béla szerint ma már kutatások bizonyítják, hogy a krónikus lefolyásnál a poszt-Covid szindróma esetében a vakcina jó és ez segíthet a tünetek enyhülésében.
Ezek a tünetek még évekig fognak jelentkezni egyes betegeknél, melyekkel a háziorvosnál és a poszt-Covid ambulanciákon is jelentkezhetnek, mondta Szekanecz Zoltán, reumatológus belgyógyász, klinikai immunológus az online eseményen.
Minél hamarabb el kell kezdeni a gyerekek beoltását is a koronavírus ellen, mondta Jakab Ferenc professzor, a koronavírus-kutató akciócsoport vezetője.Ugyanakkor ez egy jogi kérdés, eddig a gyógyszercégek a 18-65 év közötti populáción tesztelték az oltásokat. A Pfizer amerikai és a BioNTech német gyógyszeripari vállalatok már a 12 év alatti gyerekeken is tesztelik a koronavírus elleni, közös fejlesztésű vakcinájukat, és Jakab Ferenc hozzátette, nem lepődik meg azon sem, ha a többi gyógyszercég is hasonló bejelentést tesz hamarosan. Továbbiak a cikkben