• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A pozitív gondolkodás a 21. századi betegségek igazi gyógyszere

Lapszemle 2022.03.03 Forrás: növekedés.hu
A pozitív gondolkodás a 21. századi betegségek igazi gyógyszere

A magyarok korán halnak, de az igazi probléma, hogy rövid életükben túl sok a betegségben eltöltött év.

Az emberi test társadalmiasult, ami azt jelenti, hogy nem redukálható le fiziológiai-biológiai folyamatokra, azokat felülírja az akarat, a szándék, a hit, a társas támogatás, amelyek, mint erők, a pszichológiailag érzékeny orvos szövetségesei lehetnek a gyógyításban, írja a növekedés.hu portálon Csepeli György szociológus, szociálpszichológus, egyetemi tanár, professzor emeritus, akadémikus. 

A betegségek az ember, mint komplex rendszer zavarai, melyek önmagukban nem, csak más, biológiai és társadalmi tényezőkkel együtt értelmezhetőek. A komplex rendszerek sajátossága, hogy a zavarok nem láthatók előre, kis változások nagy horderejű változásokat eredményeznek, a kóros elváltozások nem feltétlenül helyezhetők be az ok-okozati sémákba. Emiatt az orvos és a beteg viszonya sem egyszerűsíthető le a mindentudó kezelő és a semmit nem tudó kezelt viszonyára, kettőjük interakciója, a beteg és az orvos beszéde, kölcsönös kommunikációja kulcsfontosságú a gyógyulásban, mely messze több mint gyógyítás. A test ellensége az idő, amellyel érdemes és lehetséges felvenni a harcot. Például a “mindfulness” technikával, amelynek lényege a folyamatos önmonitorozás, a kis, zavaró változások azonnali kezelése, a zavarok kiküszöbölése, a karbantartás és a megelőzés.

Az öregedés és a betegségek között nincs feltétlen kapcsolat. A lélek nem öregszik, csak a test.A fölöslegesség érzés, a hasznavehetetlenség, a mások szemében tehertételnek minősülés kikezdi a test ellenálló képességét, mintegy feladatja vele az idő múlásával vívott harcot. A társas élet, az önkéntes segítségnyújtás, a tanulás, képzés, az aktív szexuális élet késlelteti az idővel elkerülhetetlenül bekövetkező véget.

A magyarok korán halnak, de az igazi probléma, hogy rövid életükben túl sok a betegségben eltöltött év. Az önpusztítás a lélek baja, de a test szenvedi meg a következményeket.A testi higiénia hiánya, a fogak elhanyagolása, a kövérség szemmel láthatóan megtépázza a testet, a melynek helyzetét súlyosbítja a mozgáshiány, a dohányzás, az ivás, a szerhasználat, a játék- és újabban az internetfüggőség. A túlzásba vitt munka is árt, éppúgy, mint a tunyaság. A járvány felszínre hozta sokakban a lappangó depressziós tendenciákat, s nőtt az öngyilkossági kísérletek és a befejezett öngyilkosságok száma is.

A teljes írás a növekedés.hu portálon olvasható.