A praxis orvosa megkapja a teljes bértámogatást, de az asszisztencia semmit, pedig a pluszfeladatok nagy részét ők végzik majd.
Hiába nőtt a háziorvosok jövedelme, nem állt meg a praxisok kiürülése. Nagy a terhelés, kevés a szakember, óriási viszont az adminisztrációs teher és az információhiány – mondta dr. Szeszák Ferenc berettyóújfalui háziorvos a medicalonline.hu interjújában.
Utoljára a 2018-as választások előtt beszélgettünk, amikor háziorvos kollégáival együtt hosszasan sorolták, mire is várnának megoldást a praxisok. Akkoriban még csak a 2015-ben elfogadott alapellátási törvény és a törzskartonokról szóló rendelkezés volt életben. Azóta viszont kollegiális vezetőket neveztek ki, és megalakulhattak a praxisközösségek is, amelyek a kormány reményei szerint megoldást jelenthetnek majd a háziorvosok hiányára is. Önöknél Berettyóújfalun, illetve Hajdú-Biharban létrejöttek praxisközösségek?
Egész megyére vonatkozó adatokat nem tudok, az adatok az OKFŐ-től szerezhetők be. Berettyóújfaluban nem jött létre szoros praxisközösség.
Érdekes, amit mond, mert a halandó azt gondolná, motiváló tényező volt, hogy emelt bért csak a praxisközösségekben kaphattak, a szóló praxisokban nem. És a finanszírozás?
A helyzet finoman szólva is visszás, mert a 100 százalékos béremelési támogatást csak az kapja meg, aki csatlakozik egy szoros praxisközösséghez, de ennek semmi más finanszírozási előnye nincsen. Ha őszinték akarunk lenni, a többlet egyelőre annyi, hogy a praxis orvosa megkapja a teljes bértámogatást, de az asszisztencia semmit, pedig a pluszfeladatok nagy részét nyilvánvalóan ők végzik majd.
Megelőzött, akartam kérdezni, hogy vajon ebből már juthat rendesen eszközökre, műszerekre, asszisztensi bérre?
Ebből nyilvánvalóan nem, mert ha valaki belép, az csak annyit jelent, hogy megkapja a 100 százalékos bértámogatást, ugyanúgy, ahogyan a kórházban dolgozó kollégák, minden pluszfeladat elvégzése nélkül. Ami pluszfinanszírozás lenne, az még az ismeretlen jövőben van. Ugyanis úgy hírlik, hogy a praxisközösségek pályázhatnak majd bizonyos összegekre, amelyekből plusz szakembereket alkalmazhatnak, mint például dietetikust, gyógytornászt vagy pszichológust, illetve eszközöket vásárolhatnak. Ebből jutna az asszisztenciának is. De ezekről a pályázatokról mindmáig gyakorlatilag semmit nem tudunk.
Van tudomása arról, hogy a kollégái a későbbiekben mégiscsak „összeállnak” majd akár egy lazább közösségbe?
A környéken nem. De például az unokatestvérem, Debrecen mellett, Hajdúsámsonban háziorvos, és ők alakítottak praxisközösséget. Információjuk lényegében azonban nekik sincs.
További részletek a cikkben.