Büszke vagyok arra, hogy a Richter közössége, kollégáink milyen példamutató magatartást tanúsítanak ebben a helyzetben is.
Bogsch Erik, a Richter magyarországi központú, multinacionális gyógyszercég igazgatóságának elnöke. Széchenyi-díjas vegyészmérnök, okleveles mérnök-közgazdász, Magyarország egyik legrégebben folyamatosan hivatalban lévő top menedzsere a Piac és Profitnak beszélt arról, hogyan érintette a Richtert az orosz-ukrán háború.
- Mély megdöbbenéssel és megrendüléssel figyelem az Ukrajnában zajló háborút. Mintegy 200 kollégánk dolgozik a kijevi leányvállalatunknál, akikért nagyon aggódunk. Igyekszünk ebben a helyzetben a lehetőségekhez mérten maximálisan segíteni őket. Próbálunk folyamatos kapcsolatban maradni velük. Idő előtt kiutaltuk számukra a február havi bérüket és nagy erőkkel dolgozunk azon, hogyan tudunk további támogatást biztosítani számukra. Az ukrán kollégák és családtagjaik támogatására a Richter csoport szintjén belső gyűjtést is szerveztünk. Munkatársainktól a világ minden tájáról nagy számban érkeznek erre a felajánlások, és sok richteres egyénileg, vagy másokkal összefogva próbál ezen felül is segítséget nyújtani. Arra is van példa, hogy Ukrajnából menekült kollégánk számára másik munkatársunk biztosított szállást a saját otthonában. Büszke vagyok arra, hogy a Richter közössége, kollégáink milyen példamutató magatartást tanúsítanak ebben a helyzetben is.
Nemcsak kollégáink, de az ukrán lakosság megsegítése érdekében is számos lépést tettünk. Az ukrán vámraktárunkban lévő mintegy 9 millió euró értékű gyógyszert szintén humanitárius célra ajánlottuk fel. Itthon az UNICEF és az Ökumenikus Segélyszervezet számára kínáltunk fel alapgyógyszereket. Emellett pedig 10-10 millió forint adományt biztosítunk a Máltai Szeretetszolgálat számára, valamint a „Jónak lenni Jó” adomány gyűjtő közszolgálati televíziós kezdeményezés keretében.
Hogy érinti a háború a Richter működését?
Ukrajnában több évtizede vagyunk jelen, fontos szereplői vagyunk a helyi gyógyszerellátásnak. A piaci tevékenységünket a háború miatt fel kellett függesztenünk bizonytalan időre, amíg normál működés feltételei nem lesznek újra biztosítottak. Az orosz piacon közel 70 éves múltra tekintünk vissza. Itt jelenleg folyamatos a működésünk, az országot érintő szankciók hatásait azonban egyelőre nem tudjuk teljes mértékben felbecsülni.
Mik a kilátások?
Üzletileg a legnagyobb nehézséget a jelen helyzetben a bizonytalanság jelenti. Az ukrán és az orosz piacon visszaeséssel számolunk. A FÁK térségben kieső bevételeinket igyekszünk kompenzálni magas szellemi hozzáadott értékű termékeink amerikai és nyugat-európai növekvő forgalmával. Ez is jól mutatja a Richter stratégiai törekvéseinek, és az azok révén az elmúlt években elért piaci sikereinek jelentőségét, amelyek földrajzi szempontból több lábon állást tettek lehetővé a vállalat számára.