A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és a Pénzügyminisztérium nem reagált a pandémia miatt világszerte bekövetkezett piaci folyamatokra.
A gyógyászati segédeszközöket (GYSE) használók ellátási problémákat tapasztalhatnak az üzletekben – mondta a vg.hu-nak Margitai Barnabás, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) elnöke –, a betegek már most sem tudják a vényen rendelt termékek jelentős részét kiváltani a negatív árrések miatt. Példaként elmondta: a társadalombiztosító az árakat 2003-ban határozta meg, jelenleg egy járókeretnek 50 százalékkal magasabb a beszerzési, mint a közfinanszírozott ára.
Margitai szerint a finanszírozó, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és a Pénzügyminisztérium nem reagált a pandémia miatt világszerte bekövetkezett piaci folyamatokra. Egy gördíthető szoba-WC közfinanszírozott ára 25 ezer forint, a beszerzési ára pedig 33 ezer – tette hozzá. A FESZ elnöke hangsúlyozta, a vénnyel rendelt termékek ára jellemzően 5–25 százalékkal emelkedett az anyag- és a szállítási költségek növekedése miatt.
A pandémia megviselte a GYSE-boltokat is. A szektorban 136 vállalkozás üzemeltet 500 boltot, a FESZ tagvállalatai közül a vállalkozások 4-5 százaléka esett áldozatul a világjárványnak. Tavaly a Covid-ágyak felszabadítása miatt a betegeket, amilyen hamar lehetett, hazaengedték a kórházakból, és láthatóan megnőtt az inkontinenciaeszközök és a kötszerek forgalma. Tavaly a szakrendelők bezárása miatt is elmaradtak a receptfelírások, viszont a társadalombiztostó több milliárd forintot „megspórolt” a betegeken.
Továbbiak a cikkben