Az űrsebészet egy kiegészítő, egyéves ösztöndíjas sebészeti képzés, amelynek a phoenix-i The College of Medicine adja a központját.
Egyre több ember és egyre többféle kondícióban jut el a világűrbe, ami az egészségügyi problémák potenciális számát is megsokszorozza, így aztán nem csoda, hogy a gyakoribb űrutazás, valamint az űrturizmus csecsemőlépteivel párhuzamosan egy új klinikai terület is megszületik: a világűr és az ebben közlekedő eszközök sajátos viszonyaira koncentráló „űrsebészet”. Az űrsebészet egy kiegészítő, egyéves ösztöndíjas sebészeti képzés, amelynek a phoenix-i The College of Medicine adja a központját, de az idén júliusban induló képzéshez a SpaceX is hozzájárul – olvasható a sajtóközleményben, melyet a rakéta.hu idézett.
Az APEX Aerospace Surgery Fellowship elnevezésű ösztöndíjas képzés során az orvosok felkészülhetnek arra, hogy az űrutazás legkülönbözőbb szegmenseiben legyenek képesek sebészeti beavatkozásra, valamint kritikus helyzetű betegek ellátására az extrém környezetben. Ez a fajta képzés egyedülálló az Egyesült Államokban, mivel továbblép az asztronauták orvosi felügyeleténél, és kifejezetten a sebészeti beavatkozásokra koncentrál a világűrben. A képzés célja, hogy olyan szakemberek álljanak rendelkezésre, akik az elkövetkező űrmissziók során nyújthatnak egészségügyi támogatást, legyen szó akár a SpaceX, akár a NASA küldetéseiről.
Az egyéves képzés fókusza a következő: hiperbár orvoslás, repülésre való felkészültség vizsgálata, az űrutazással kapcsolatos fizika és fiziológia, valamint orvosi ellátás extrém és korlátozott erőforrásokkal rendelkező környezetben. Részletek a teljes cikkben.