Öt éven belül évente akár 1000-1500 stroke-os beteg is megmenthető lesz a katéteres eljárással.
A szélütés, a stroke-ellátás volt a téma a Katolikus Rádió szerdai műsorában.
A vendég dr. Óváry Csaba, az Országos Klinikai és Idegtudományi Intézet (OKITI) vezetője elmondta: a stroke-nak vagy más néven az agyi érkatasztrófának két típusa van, az agyvérzés illetve az agyi érelzáródás. Az esetek nagyobb 90 százalékában az utóbbi történik. Népbetegségnek számít nemcsak nálunk a világon mindenütt. A különbség az, hogy míg Magyarországon évente 30 ezer akut stroke alakul ki, addig Nyugat-Európa legfejlettebb régióiban hasonló lakosságszámra ennek a fele fordul elő. Ennek oka a rizikófaktorokban keresendő: nálunk például számos olyan életmódbeli kockázat - dohányzás, elhízás, stressz - nagyobb, mint Nyugaton, de az OKITI saját kutatása szerint még a túldolgozás is sokat ront a helyzeten.
Szerencsére Magyarországon is javul a stroke-halálozás statisztikája és az előfordulás tendenciája is csökkenő, ami többek között a 90-es években indított nemzeti stroke-programnak köszönhető. De a legnagyobb áttörést az utóbbi években az agyi érelzáródás terápiájában zajló forradalom hozta: a vérrög katéteres eltávolításának lehetősége. Ennek a eljárásnak a hatására a félig lebénult beszédképtelen stroke-os beteg akár a kezelés után azonnal mozgatni fogja a végtagjait és a beszélni kezd. 2015. óta, amióta zöld utat kapott a terápia, évente megduplázódott az így kezelt betegek száma és a szakember szerint öt éven belül évente akár 1000-1500 stroke-os is megmenthető lesz így.
Óváry Csaba beszélt a idegtudomány terén zajló kutatásokról, így a nemzeti agykutatási programról is, amelyben az OKITI, mint klinika részt vesz, s amelynek egyik konkrét eredményeként egy navigációs idegsebészeti robotot mutathattak be. Elmondta azt is, hogy a neuroonkológia a Parkinson-kór terén is nagy eredmények várhatóak.
Megemlítette azt is, hogy a héten hétfőn küldték el az emberi erőforrás miniszternek a nemzeti népegészségügyi stratégia végleges változatát, amelynek a fele a stroke-kal foglalkozik.
További részletek a riportban