Az oltalom álló gyógyszereket és gyógyászati eszközöket is felhasználhatják a járvány elleni védekezés részeként.
A szombati Magyar Közlönyben megjelent rendelet a koronavírus-törvényre és a különleges felhatalmazásra hivatkozva mondja ki, hogy a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZNT) 2021. március végéig érvényes „közegészségügyi kényszerengedélyt” ad ki. A rendelet a szabadalmi oltalom (és kiegészítő oltalom) alatt álló gyógyszerek, hatóanyagok és egészségügyi termékek, illetve a fenti termékek, gyógyszerek előállításnál használt, oltalmazott eljárások és berendezések belföldön történő használatára terjed ki - vett észre a népszava.hu.
Ez azt jelenti, hogy az Orbán-kabinet a járványügyi védekezés jegyében mások szabadalmaztatott fejlesztéseit is bevetheti – ám kizárólag belföldön, és a kormány sem kap kizárólagos jogot a gyógyszerek, termékek hasznosítására, ahogy hasznosítási engedélyt sem adhat ki ezekre.
A kormány szabadalmi díjat fizet az így hasznosított termékek után; hogy mennyit, azt az SZNT határozza meg. A rendelet arra is kitér, hogy az közegészségügyi kényszerengedély birtokában előállított gyógyszerek és eszközök csomagolásán fel kell tüntetni, milyen céllal és felhatalmazással készültek – az ilyen áruk csomagolása pedig nem hasonlíthat a szabadalom tulajdonosa által gyártott termékekére. Az is az állami felhasználót védi, hogy bár a kényszerengedélyt is meg lehet támadni egy változtatási kérelemmel, annak nincs halasztó hatálya – és a felperes nem számíthat azonnali jogvédelemre sem az eljárásban - idézték.