• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A szabályok megszegésére sem marad ember

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A működés megőrzése érdekében alapvető szabályokat kell tisztázni, azt például, hogy mennyi munka várható el az orvostól.

Nincsenek irreális elvárásaink – mondta a Magyar Rezidens Szövetség elnöke, Papp Magor, aki szerint Szócska Miklós egészségügyi államtitkár nem képes kezelni a válsághelyzetet. Ennek kapcsán a vele készült interjúban kifejtette, látják, hogy az egészségügyért felelős államtitkár részben elbagatellizálja a humánerőforrás-krízist, másrészt saját mozgásterén belül nem tudott olyan lépéseket tenni, amelyek érdemben befolyásolhatnák az orvoselvándorlást, ezért is kértek audienciát Lázár Jánostól.

Papp Magor közölte, az egészségügyben nem történt meg a rendszerváltozás, a struktúra és a belső reflexek tekintetében a 90-es évek előtti idők konzerválódtak. Ez az oka az orvosok és a betegek kényszerhelyzeteinek. Például a hálapénz sarkalatos pontja az egészségügynek, s természetszerűleg csak a bérek rendezésével együtt lehetséges megszüntetni. De ennyi már nem elég, a működés megőrzése érdekében alapvető szabályokat kell tisztázni, azt például, hogy mennyi munka várható el az orvostól.

A politikának ki kéne mondania, hogy a jelen körülmények között mit várhat el a beteg az egészségügytől. Egyértelműen meg kéne határozni az igénybevétel kereteit, azt, hogy ki, mikor, milyen feltételek mellett, hogyan férhet hozzá a szolgáltatásokhoz. Tudják, hogy milyen helyzetben van a gazdaság, azonban korábban is sokszor hivatkoztak a különböző kormányok a gazdasági helyzetre. A válsághelyzet most megint alapot ad erre, viszont azt szeretnék, hogy kezdődjön el egy lépcsőzetes bérfelzárkóztatás. Ha 27-28 ezer orvossal számolnak, és mindenki kap első lépcsőként bruttó százezer forintos béremelést, akkor ez évi 30-40 milliárdba kerülhet. Papp Magor szerint ez az összeg is jelentős életminőség-javulást jelenthet.