A mielőbbi ultrahang-, CT- és MR-diagnosztikát ma már leginkább csak a szakemberhiány hátráltatja.
Mintegy tízezer betegnél már kimutatták a CT-vizsgálatok az elváltozást abból a több mint ötvenezer esetből, amelynél daganatgyanú miatt kérték az orvosok a diagnosztikai eljárást. A többieknél a további vizsgálatok erősítették meg, hogy megalapozott volt a gyanú – tájékoztatta a Magyar Időket a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK).
Mint ismeretes, daganatgyanúnál 2015 júniusa óta kötelező két héten belül elvégezni a szükséges diagnosztikai, így a CT- vagy MR-vizsgálatot. Az országban idén eddig összesen több mint 600 ezer CT-vizsgálatot végeztek, a 14 napos szabály adta lehetőséggel így a vizsgálatok körülbelül 8,5 százalékában éltek az intézmények.
Jelenleg CT-re 2-4 hónap az országban a várakozási idő, koponyavizsgálatnál egy hónap. A legrövidebb idő (8 nap) alatt Nógrádban kerülnek sorra a páciensek, a legtöbbet (79 nap) Hajdú-Biharban kell várni. A CT-készülékek száma alapján az ellátás jelenleg Közép-Magyarországon a legjobb, itt 30 CT- és 19 MR-berendezés üzemel, és bár csak hárommillió lakos él a térségben, miután számos klinika és országos intézet is itt van, éves szinten ennél lényegesen több beteg fordul meg Budapesten.
2015 végén, egy uniós pályázatnak köszönhetően 85 kórház összesen 39 milliárd forintot fordíthatott döntően CT-, MR- és röntgengépek cseréjére. A beruházások nyomán a CT-k átlagos életkora a korábbi 5,8 évről 3,7 évre, az MR-eké 5,5 évről 3,45 évre csökkent.