Az egészségügyi államtitkárság szerint nem veszélyeztetné a betegbiztonságot, ha gyógyszerészek nélkül is működhetnének fiókgyógyszertárak.
Nagyon sok kis gyógyszertár zárt be az elmúlt időszakban, mert nem tudták biztosítani a gyógyszerellátást azokon a településeken, ahol eddig egyedüli gyógyszertárként voltak jelen" – mondta az InfoRádióban Bidló Judit, egészségügyért felelős helyettes államtitkár.
Ezen gyógyszertárak egy része fiókgyógyszertár, ami azt jelenti, hogy tartozik hozzájuk egy felelős gyógyszertár, aki minden szakmai támogatást megad, hogy a kistelepüléseken napi néhány órában – nem is nyolc órában – biztosítsa a gyógyszerellátást a településen lévőknek.
Bidló Judit azt mondta, amikor megpróbálták feltérképezni a probléma okát, azt átták, hogy az egyik legnagyobb probléma a gyógyszerész folyamatos jelenlétének biztosítása a fiókgyógyszertárban, még akkor is, ha az csak napi néhány órában üzemel. Eközben a tevékenységek jelentős része csak a gyógyszerek kiadására korlátozódik, illetve esetleg a vény nélküli gyógyszerek esetén bizonyos információval láthatják el a betegeket például a meghűlés, fejfájás kezelésére vonatkozóan.
Egyeztetések után megszületett az a javaslat, hogy csak és kizárólag a fiókgyógyszertárakban megteremtsék annak lehetőségét, hogy működhessen a gyógyszertár úgy is, ha nincs ott állandóan gyógyszerész.
A javaslat szerint ehhez az anyagyógyszertár biztosítana távfelügyeletet, és a gyógyszerészt bármikor be lehetne vonni a konzultációba. Ha felmerül olyan kérdés, ami meghaladja az egyébként már évek óta nagy gyakorlattal rendelkező asszisztens kompetenciáját, akkor fel lehet hívni a gyógyszerészt, és lehet vele konzultálni hasonlóan, mint ahogy most nagyon sok beteg már telefonon konzultál a háziorvosával a gyógyszeres kezeléséről.
Jelenleg még a véleményeket dolgozzák fel a rendeletről, és ezután születik döntés a pontos bevezetés üteméről. Továbbiak a teljes cikkben