A korábbi segélyhívószámokat akkor fogják kikapcsolni, ha már senki sem hívja azokat.
Jövőre már az ország összes régiójából a mentők segélyhívásai is a miskolci és a szombathelyi központba futnak be. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ezentúl mindenkinek a 112-t kell hívnia, ha például mentőre van szüksége, a 104-es hívószám ugyanis megmarad – olvasható az inforadio.hu portálján.
A 112 az egységes európai segélyhívószám, amellyel rendőrt, mentőt és tűzoltót is lehet hívni. A népszerűsítése érdekében 2009 óta még saját napja is van, február 11-e.
Sokan azonban nem tudják, hogy a 112 bevezetése a legtöbb országban, köztük Magyarországon sem jelentette az úgynevezett nemzeti hívószámok megszüntetését. A tűzoltók tehát továbbra is riaszthatók a 104-es, a mentők a 105-ös, a rendőrök pedig a 107-es telefonszámon is.
Viszont akkor adódik a kérdés, hogy miért van szükség a 112-re. Nos azért, mert az nemcsak egy hívószám, hanem két fogadóközpont is. Az egyik Miskolcon, a másik Szombathelyen működik. Aki tehát nem a 112-t, hanem a 104-et, a 105-öt vagy a 107-et tárcsázza, annak a hívása ezek valamelyikébe fut be. Ott eldöntik, hogy mentőre, tűzoltóra vagy rendőrre van szüksége, és egy elektronikus adatlap kitöltésével, illetve szükség esetén az telefonáló átkapcsolásával riasztják a közelben lévő egységet.
Az InfoRádió megkereste a Belügyminisztériumot, hogy igaz-e a Lánglovagok értesülése, amely szerint jövőre már a mentők összes hívását is ezek a központok fogadják. A tárca írásban válaszolt a kérdéseinkre. Megerősítették, hogy 2018-tól minden 104-es hívás a 112 központjába fut be.
A 104-es, a 105-ös és a 107-es telefonszámokat tehát nem szüntették meg, azok továbbra is hívhatóak. Akkor fogják kikapcsolni, ha már senki sem hívja azokat - tájékoztatott a Belügyminisztérium.
További részletek a portálon.