A magasabb társadalmi decilisekben csökkent jelentősebben a megvett élelmiszer-mennyiség.
Harmadával csökkent a családok által megvásárolt élelmiszer-mennyiség a rendszerváltás óta eltelt 25 esztendőben, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból, melyek arra is rámutatnak, a mennyiségi változás mellett jelentősen átrendeződtek a hazai fogyasztási szokások – olvasható a sonline.hu portálján.
A KSH statisztikáiból kiderül, húsból és húsféléből 27 százalékkal, tojásból 41-gyel, tejből és tejtermékekből 22 százalékkal kevesebbet vásárol a magyar, mint negyed századdal ezelőtt. Látványosan visszaesett az egy főre jutó napi átlagos kalória-bevitel is: az 1990-es nagyjából 3500-ról 2900-ra csökkent az elfogyasztott élelmiszerek energiaértéke.
A változásnak akadnak pozitív és negatív oldalai is – magyarázta Szabó János kaposvári szociológus. Előbbit jól mutatja – folytatta a szakember -, hogy tudatosabb vásárlóvá váltak az emberek, vagyis próbálnak annyit megvenni, amit el is tudnak fogyasztani, s jelentősen csökkent az úgynevezett túlevés is, noha ebben még mindig az élmezőnybe tartozunk Európában. A szociológus szerint a tudatosabb vásárlás a felső és a középosztály tagjaira jellemző, s ezt igazolják a KSH felmérései is, ugyanis a magasabb társadalmi decilisekben csökkent jelentősebben a megvett élelmiszer-mennyiség. A szegényebbek viszont nem feltétlenül vásárolnak kevesebbet, sokkal inkább átalakult az általuk megvenni tudott termékek listája.