• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A szemét fekete füstje fojtogatja a magyar falvakat

Lapszemle MA 06:47 Forrás: nepszava.hu
A szemét fekete füstje fojtogatja a magyar falvakat

A légszennyezés évente körülbelül tizenkétezer ember korai halálát okozza, akik átlagosan több mint tíz évet veszítenek az életükből.

Évente egy kisvárosnyi ember idő előtti halálát, és egymillió megbetegedését okozza a légszennyezés, amelynek egyik oka, hogy a legszegényebb településeken ilyenkor télen szinte mindent eltüzelnek, ami éghető, írja a Népszava.

A közeli Heresznyén minden kémény egészségesnek tűnő füstöt pöfékel. Rengel László polgármester szerint jelenleg senki sincs a faluban, akivel fűtési problémák lennének: nem is olyan régen még akadt egy mindent égető lakó, akit azonban a szemközti szomszéd rendre bejelentett az önkormányzatnál, s a faluvezető ilyenkor rendszeresen kisebb felvilágosítást tartott a levegőszennyezésről, s az együttélés szabályairól, így, ha nem is azonnal, de a renitens lakó felhagyott rossz szokásával.

– Valamennyi fát mindenki tud venni télire, aztán ott a szociális tűzifa is, illetve a környékbeli erdőkben legálisan lehet fát gyűjteni tényleg alacsony áron, így ha takarékoskodva is, de mindenki kihúzza valahogy a téli szezont – állítja a polgármester.

Alsóbogáti kollégája hasonlóképpen büszke lehet, hiszen a külső-somogyi faluban évek óta nem látni-érezni gyanús füstöt. Persze ehhez kellettek Süle Tibor felvilágosító-kampánykörútjai: a polgármester évekkel ezelőtt időről időre előadásokat tartott a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról, s ilyenkor természetesen a házi szemétégetés, mint korábbi megoldás, amúgy persze káros tevékenység is szóba került.

– Akik egy időben bedobáltak mindent a kályhába, a kéményseprésnél rájöttek, nem éri meg, hiszen rettenetesen kormolt, s a tisztítás komoly pénzbe került  – jegyzi meg Süle Tibor, majd hozzáteszi: – Azért persze nehéz volt elmagyarázni, hogy ne a tűz legyen a megoldás, hiszen a falusi ember úgy szocializálódott, hogy ami fölösleges a kertben, az udvaron, azt el kell égetni.

A magyar lakosság közel egyharmada éget több-kevesebb rendszerességgel hulladékot – áll egy, a Levegő Munkacsoport és a Magyar Szegénységellenes Hálózat részére készített, reprezentatív vizsgálaton alapuló elemzésben. A legtöbben (22 százalék) kerti hulladékot gyújtanak meg, háztartási szemetet 13 százalékuk, míg kezelt fát, rongyot, ruhaneműt, lábbelit 12 százalékuk éget, s minden száz emberből egy autógumit is a tűzre dob. A megkérdezettek negyede nemcsak odabent, hanem a szabadban is tüzel ezekkel az anyagokkal. Mindez azért veszélyes, mert Magyarországon a légszennyezés évente körülbelül tizenkétezer ember korai halálát okozza, akik átlagosan több mint tíz évet veszítenek az életükből, de a rossz levegő ezen túl évi egymillió megbetegedésért is felelős.

További részletek a nepszava.hu-n.