Növelhetik az átültetésre alkalmas szervek számát, és az orvosok több időt nyerhetnek életmentés közben.
Amerikai kutatók állítása szerint részben sikerült újra működésre bírni a sertésszerveket egy órával az állatok halála után, ami áttörést jelenthet az orvostudományban, írja az Index.
A kísérletek alatt kialakított technika növelheti az átültetésre alkalmas szervek számát, és így az orvosok több időt nyerhetnek életmentés közben, ha emberekre is alkalmazzák, mondják a szakértők.
A Nature folyóiratban megjelent tanulmány megkérdőjelezi az élet és a halál közötti pillanatokkal kapcsolatos feltételezéseket is. A szakértők szerint az eredmények „rendkívül figyelemre méltóak” és „hihetetlenül jelentősek”.
Amikor a szív leáll, a szervezet nem kap oxigént és a túléléshez szükséges tápanyagokat. A szervek megduzzadnak, az erek összeesnek, és a sejtek – az emberi test építőkövei – elhalnak, magyarázták. Eddig úgy gondolták, hogy ez a sejthalál gyors és végleges, de a Yale Egyetem kutatói visszafordították a károsodás folyamatának egy részét a több mint 60 perce kimúlt állatokban.
Több létfontosságú szervben helyre tudtunk állítani néhány olyan sejtet, amelyeknek már halottnak kellett volna lenniük – nyilatkozta Nenad Sestan professzor.
A távlati cél azonban az, hogy a transzplantációs szerveket hosszabb ideig megőrizzék, hogy azok eljuthassanak a rászoruló betegekhez.
További részletek az Index cikkében.