• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A szigor elsöpri Hawaiit

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Ismét egy csomagban tárgyalják a honatyák az egészségügyet kisebb-nagyobb mértékben érintő jogszabály-módosítást.

Sürget az idő, hiszen az államadósság csökkentését célzó Széll Kálmán-terv végrehajtása érdekében a kormány már júliustól számol a takarékossági intézkedések hatásával. Megszűnik a passzív jogon járó táppénz, megnehezítik a gyógyszerek tb-listára kerülését, s nő a gyógyszergyártók különadója. Ezek mellett további hét, elsősorban a jogértelmezéssel kapcsolatos törvénymódosítási javaslat kerül holnap az egészségügyi bizottság elé.

A táppénzszabályok szigorítása miatt 2003-tól már jelentősen csökkent a biztosító táppénzkiadása. Ennek egyik oka az OEP orvosi ellenőrzési tevékenységének a megerősítése volt, de közrejátszott az is, hogy az egy évig folyósított úgynevezett passzív táppénz idejét előbb 45 napra, 2009-től harminc napra csökkentették. A jogalkotók ez utóbbitól akkor azt várták, hogy a munkanélküliség által fenyegetettek ne a táppénzes állományba meneküljenek. Az intézkedések hatására a 2005-ös 4,2 millió passzív táppénzes nap 2008-ban 2,6 millióra esett vissza. A mostani passzív táppénz elleni érvelés: ez az ellátás nem szolidaritási elven járó juttatás. Az is csökkenti a táppénzes állomány idejét, hogy a járóbeteg-szakellátásban dolgozó orvosok kötelesek lesznek soron kívül elvégezni a hozzájuk beutalt keresőképtelen állományban lévők diagnosztikai vizsgálatát. Így azok elvben előbb jutnának vissza a munkába.

A legnagyobb szeletet a gyógyszerkasszából hasítaná ki a kormány. Már az idén 26,3 milliárd forintot kíván megtakarítani. Amennyiben a honatyák is rábólintanak a javaslatra, a jelenlegi 12-ről 20 százalékra emelkednek a gyártói különadók, a gyógyszergyártók orvoslátogatóik után fizetendő évi 5 millió forintos díját pedig a duplájára emelik. A jelenlegi 25 millióról 500 millióra nőne a nemkívánatos gyógyszer-kereskedelmi befolyásolást végzők büntetése, megszűnne az a gyakorlat, hogy "egzotikus helyeken konferencia álnéven üdültetés zajlik" - fogalmazott Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár.

Az ellenőrzést segíti, hogy a jövőben minden szakmai rendezvényt előre be kell jelenteni, szakmai indokoltságát pedig az egészségügyi hatóság ellenőrzi majd.