Be kell fejezni a valahogy oldjátok meg politikát az egészségügyben, mert az a páciensek rovására megy.
2013-ban született egy rendelet, amely előírja, hogy a rezidensek a gyakorlat első két évében kizárólag személyes felügyelet mellett ügyelhetnek, de a harmadik év után sem oszthatók be a traumatológiai, intenzív osztályokra szakorvos személyes jelenléte nélkül ügyelni. – Az intézmények ezt nem tartják be, az alacsony bérek miatti szakorvoshiány következtében ugyanis most is gyakran kell egyedül ügyelniük a rezidenseknek, és a felelősség is az övék.
Jelenleg is tárgyalunk a lehetőségekről Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkárral, és ha ez nem hoz megfelelő eredményt, kénytelenek leszünk az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához fordulni – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Dénes Tamás. A tárgyalások sikertelensége esetén ombudsmanhoz fordulnak.
– A történetek többségében közös, hogy az intézmények messze nem tartják be a jogszabályokat; ha például egy sürgősségi osztályon emberhiány van, akkor mindenféle szabályt megszegve odakényszerítik a rezidenst, annak ellenére, hogy neki a szakképzési terv szerint kellene haladnia – mondta az elnök. Emellett a kórházak gyakran jogtalanul íratnak alá tanulmányi szerződést a rezidensekkel, habár az intézményeknek jár a helyettesítési támogatás. Szerinte sokan emiatt mondtak fel és mentek külföldre dolgozni.
Hangsúlyozta, nagyra értékelik, hogy Ónodi-Szűcs hajlandó érdemben foglalkozni a problémáikkal. Eddig arra kaptak ígéretet, hogy az államtitkár hivatalos levélben kéri majd a kórházakat, ne kössenek jogtalan tanulmányi szerződéseket. A teljes cikk az mno.hu-n