• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A szülészet a celli kórház ''sikerágazata''

Lapszemle Forrás: veol.hu

Évről évre jelentősen növekszik a születések száma a városban.

A titok a Kemenesaljai Egyesített Kórház szülészetén keresendő. Bár a Kemenesaljai Egyesített Kórházat már nem a helyi önkormányzat, hanem az állam működteti, a város számára most is fontos az intézmény, amely évek óta komoly identitásképző szereppel bír: a celliek büszkék a kórházukra, amelynek funkcióit a legutóbbi átszervezés jelentősen tovább nyirbálta – írja a veol.hu portálja.

A szülészeti osztály azonban megmaradt, sőt, sikerágazatnak számít: a polgármesteri hivatal bocsátotta rendelkezésünkre azokat az adatokat, amelyek szerint az egy évre jutó szülések-születések száma folyamatosan növekszik. A Brennerné Gorza Mária anyakönyvvezető által összeállított statisztika azt mutatja, hogy a növekedés 2005. óta gyakorlatilag (majdnem) töretlen: 2005-ben 291, 2006-ban 354, 2007-ben 373, 2008-ban 432, 2009-ben 464, 2010-ben 413, 2011-ben 433, 2012-ben pedig 547 újszülött látta meg itt a napvilágot – sorolja a számadatokat a portál.

Már az idén is 92 szülés volt a celli kórházban – teszi hozzá ezt a a friss (kedd esti) adatot dr. Kovács Antal szülész-nőgyógyász, a kórház szülészeti osztályának vezető főorvosa egy nehéz nap után, nemcsak az ügyelet miatt: a kedd egyrészt a műtéti ellenőrzés egyik napja, másrészt a terhes tanácsadásé, ilyenkor 20-30 terhes kismama érkezik ide vidékről. A védőnők által megszervezett terhesgondozási rendszer ma már nem létezik: a terhes nők vagy a magánpraxisokat választják - amennyiben persze megtehetik -, vagy eljönnek a rendelésre. Akinek nincs senkije, annak ellátása az én feladatom: 250-300 kismama sorsát kell figyelemmel kísérnem – fűzi hozzá a szakember.

A mindennapi életben nem érzékelik a fenntartói változást: a Markusovszky kórházhoz integrált, évek óta 15 aktív ággyal rendelkező celli szülészet úgy működik, ahogyan eddig. Fontos viszont, hogy hetente egyszer neonatológus főorvos jön a Markusovszkyból: az újszülött részleg ellátására. Kismamák pedig a távolabbi régiókból is érkeznek ide, az osztály a legutóbb egy országos hatókörű internetes szavazáson is az előkelő 10. helyen végzett. Pedig nem lehet azt mondani, hogy technikailag kiemelkedően jól fölszerelt volna: a műszerpark a szükséges, nélkülözhetetlen alapeszközökkel rendelkezik, új ágyakhoz pedig néhány éve a Máltai Szeretetszolgálat révén sikerült hozzájutni. Honnan hát ez a népszerűség? – teszi fel a kérdést a portál.

Dr. Kovács Antal szerint a titok abban rejlik, hogy itt nemcsak jelmondat, hanem napi gyakorlat, hogy mindent a betegért. Sem szavainkkal, sem gesztusainkkal nem növelhetjük - inkább enyhítenünk kell - a kiszolgáltatottság érzetét. Emberség, családiasság, őszinteség: sem a kismamát, sem a beteget nem szabad becsapni. Ennek szellemében dolgozunk a kollégáimmal – húzta alá az osztályvezető főorvos, aki 1990-ben érkezett Celldömölkre, és aki immár húsz éve vezeti a szülészetet, és jól emlékszik még azokra az időkre, amikor az OEP (Országos Egészségbiztosítási Pénztár) 33 ágyat finanszírozott az osztályon.

Az ágyak száma időközben megfeleződött, miközben a szülések száma körülbelül a duplájára nőtt. Az ellentmondást az ápolási napok csökkenése oldja föl: ha minden jól megy, az anyát és az újszülöttet (újszülötteket) a szülés-születés után 96 órával hazaengedik. Az élmény azonban egy egész életre szól – húzza alá a portál.