A szülészet születése című kiállítás 2019. március 31-ig látható a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban.
A Tabánban az egykori Meindl-ház jobb oldali szárnyát Semmelweis József bérelte ki 1806-ban, és a földszinten megnyitotta a Fehér Elefánthoz címzett vegyeskereskedését. E házban született fia, Semmelweis Ignác szülészorvos is. Az apa hajdani vegyesboltja helyén nyílt meg az a kiállítás, amely a XVIII. század elejétől az első világháborúig követi nyomon a szülés és a születés kultúrtörténetét - írta a magyaridők.hu.
A XX. század elejéig az asszonyok otthon szültek, évszázadokon keresztül a szülő nő és a magzat élete a bábák szaktudásától függött. Torkos Justus János pozsonyi főorvos 1745-ben készítette el a magyarországi régiók első gyógyszerészi szabályzatát, a Taxa pharmaceutica Posoniensist, amely a bábák működésének feltételeit is szabályozta. A Pázmány Péter által alapított Nagyszombati Egyetem 1770-ben orvosi karral bővült, s bécsi mintára bábatanfolyamokat is szervezett.
A szülések magas halálozási számát a XIX. században elsősorban a gyermekágyi láz okozta. Semmelweis Ignác fedezte fel, hogy a betegség nem önálló kór, hanem fertőzés következménye. Magyarországon az első sikeres császármetszést 1890-ben Tauffer Vilmos végezte el, akit az Üllői úti II. Számú Nőgyógyászati Klinika felállításával bízták meg. Blaha Lujzát is ő műtötte meg, otthon, a konyhaasztalon, mert akkor még nem épült föl a kórház. A színésznő a Nemzeti Színház színpadáról köszönte meg, hogy megmentette az életét...
A szülészet születése című kiállítás 2019. március 31-ig látható a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban - hívta fel a figyelmet rá a lap.