A kényszer szülte döntést azóta sem emésztette meg, fogadta el a város lakossága.
A kiskunfélegyházi kórház közel 400 millió forintos adósságállományt görget maga előtt. Ismert, hogy az önkormányzat a felhalmozott kintlévőségek miatt tavaly ősszel megszüntette az aktív betegellátást Félegyházán. Együttműködői szerződést kötöttek a megyei kórházzal, így az „aktív ágyak" Kecskemétre kerültek. A kényszer szülte döntést azonban azóta sem emésztette meg, fogadta el a város lakossága, de a környező településeken élők sem.
– Az aktív ellátás hiányát szeretnénk mielőbb pótolni – mondja dr. Kovács József főigazgató. – A sürgősségi ambulancia megszüntetésével és a térítési díjak elengedésének megszigorításával jelenleg nullszaldósan működik a kórház. A felhalmozott adósságot azonban tovább görgetjük magunk előtt. Célszerű lenne a pluszbevételeket, melyeket az új szolgáltatások bevezetésével nyerhetünk, a tartozások rendezésére fordítani – állítja dr. Kovács József.
A Semmelweis-terv keretében 800 millió forintos uniós támogatásra pályáznak. Ez lehetőséget biztosítana többek között az egynapos sebészet bevezetésére. A főigazgató szerint a korábbi sebészeti palettájuk közel fele visszahozható lenne. A kórház jövője szempontjából nem mellékes, hogy a fejlesztési terv része a nappali belgyógyászat visszaállítása is. Ez főként azok számára jelentene komoly segítséget, akik jelenleg Kecskemétre kénytelenek utazni, például infúziós értágításra, gyógyszer-, vagy vérnyomásbeállításra. Amennyiben pályázatuk sikeres lesz, a novemberben megszüntetett éjszakai sebészeti sürgősségi betegellátás is újraindulhat - állítja a főigazgató.
A kormányzati tervek szerint a félegyházi városi kórház mindenképpen állami kézbe kerül, a kérdés csak az, mikor. Az államosítás nem jelent veszélyt az intézményre, az egészségügyi rendszer átalakítására kidolgozott Semmelweis-terv lehetőségei pedig határozott előrelépést biztosítanak - fogalmaz dr. Kovács József főigazgató.
A városban a szülészet megszüntetése váltotta ki a legnagyobb felháborodást. Ennek visszaállítására viszont nincs pályázati lehetőség, és az önkormányzat sem tudja támogatni. A szülészet működtetésére azonban hatalmas igény van. Ezért megvizsgálták, milyen tevékenység termelhet nyereséget a kórházban, amiből a szülészetet finanszírozhatnák. Így merült fel a külföldieknek nyújtandó rehabilitációs szolgáltatás, valamint egy új típusú mobil rehabilitációs szolgáltatás elindítása. Az ebből befolyt pluszpénzt forgatnák be a szülészetbe.