Megengedhetetlen, hogy akinek van pénze, az kifizeti a magánellátást, akinek nincs, bizonytalansággal szembesül az állami kórházakban.
Kevés a szülész-nőgyógyász. Emiatt néhány vidéki kórházban megszűnt, vagy épp csak a hét bizonyos napjaira korlátozódott a szülészeti ellátás. Velkey György szerint a szakemberhiány egyik oka, hogy bár az orvosok bérrendezése sikeres volt, bizonyos szakorvosok most kevesebbet keresnek mint korábban. A Magyar Kórházszövetség régi-új elnöke az orvosi kar 10 százalékára becsülte azoknak az arányát, akik rosszabbul jártak a hálapénz tiltásával. Velkey György azonban úgy látja, hogy a legtöbben megoldották a helyzetüket. Úgy fogalmazott: „Amit jelen pillanatban a jogállási törvény alapján, a bértábla alapján kapnak, az kisebb, sok estben jelentősen kevesebb, mint amennyit korábban kaptak. Ez egy új helyzet, amelyhez igazodniuk kellett az ezekben a szakmákban dolgozóknak. Én azt látom, hogy legtöbben igazodtak” - idézte körképében az atv.hu.
A szülészeti ellátás színvonalának javításáért is dolgozó EMMA Egyesület szerint szükség volt a paraszolvencia megszüntetésére, de az megengedhetetlen, hogy akinek van pénze, az kifizeti a magánellátást, akinek nincs, bizonytalansággal szembesül az állami kórházakban. Hofgárt-Ékes Noémi arról beszélt: „A szülészeti ellátás szerintem, kimondhatjuk, hogy női szempontból, beteg oldalról, anyai oldalról a legsötétebb hónapjait és éveit éli az elmúlt időszakokban.”
A volt egészségügyi államtitkár, Pusztai Erzsébet szerint volna elegendő nőgyógyász az országban, ha jobban szervezett lenne a munkájuk. „Lehetővé kell tenni legálisan a választott orvos megfizetését, ((…)) úgy, hogy a kórházba behívott nőgyógyász munkáját megfizeti a választó személy, és ebből a nőgyógyásznak is jut, meg a kórháznak, meg az asszisztenciának is” – jelentette ki Pusztai Erzsébet.