A fertőzést könnyen elkaphatják felnőttektől a 2 hónapos korukig, az első védőoltásig védtelen csecsemők.
Az egyik, októberben született és szamárköhögéssel fertőződött baba már novemberben elhagyhatta a kórházat, a másik, decemberben világra jött kicsit még a Heim Pál Gyermekkórházban kezelik – tudta meg a Magyar Nemzet. A fertőzést könnyen elkaphatják felnőttektől a 2 hónapos korukig, az első védőoltásig védtelen csecsemők, sokan ugyanis nem is tudják, hogy hordozzák a baktériumot.
Ócsai Lajos, az ÁNTSZ járványügyi főosztályának korábbi vezetője elmondta: a súlyos köhögési rohamok az agy oxigénhiányát is eredményezhetik, ami komoly károsodásokat okoz. A gyerekek keringését is erősen megterheli a fullasztó köhögés. Magyarországon szerinte rég fordult elő újszülötteket érintő megbetegedés, inkább a serdülőket és a fiatal felnőtteket diagnosztizálják szamárköhögéssel. A betegség azonban a 2 hónaposnál fiatalabb gyermekekre a legveszélyesebb.
A védőoltás Magyarországon az 1950-es évek óta kötelező. – Vannak olyan országok, ahol követelmény, hogy az újszülött szülei és nagyszülei egy évnél nem régebben be legyenek oltva szamárköhögés ellen. Ez hazánkban nem elvárás – mondta Ócsai Lajos.
Az immár 11 éve használt oltóanyag egy bizonyos idő után nem akadályozza meg, hogy valaki hordozója legyen a betegségnek. Tünetek nem feltétlen jelentkeznek, de a baktérium ettől még ott lehet az illető szervezetében, így veszélyt jelenthetnek azokra a 2 hónaposnál fiatalabb csecsemőkre, akik még nem kaptak védőoltást.