Attól tartanak a betegszervezetek, hogy a törvénymódosítás elfogadása esetén több száz ember kezelése lehetetlenül el.
Csak azok az új hatóanyagot tartalmazó, Magyarországon még nem regisztrált gyógyszerek lennének a jövőben egyedi méltányosságból igényelhetők az egészségbiztosítónál, amelyek már a magyar betegeknél is bizonyították hatásosságukat - írja a magyaridok.hu.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) orvosilag indokolt esetben jelenleg is ad támogatást speciális, illetve ritkán előforduló betegségek, kórformák gyógyszereihez. Egy, a parlament előtt lévő módosítás szerint a jövőben viszont ezeket a szereket az első körben a gyártóknak, illetve forgalmazóknak kellene az érintett betegeknek biztosítaniuk, és ha már igazolták hatékonyságukat, kérhetnének hozzá OEP-támogatást.
Az egészségbiztosítótól megtudtuk: az utóbbi egy évben 5425 beteg kapott egyedi méltányosságból támogatást, mintegy 340 készítményhez. A támogatott szerek jelentős részét onkológiai, illetve hematológiai betegségben használták – például leukémia, agydaganat –, de volt hepatitis és Parkinson-kór, illetve egyes felszívódási betegségek kezelésére szolgáló szer is.
Az egyedi elbírálás alapján engedélyezett terápiák mindegyike egyenként is milliós nagyságrendű kiadás, a legolcsóbb is 1,5 millióba kerül páciensenként, a legdrágább kezelésre azonban, amit egyetlen betegnél tartottak indokoltnak, majdnem százmillió forintot költött az egészségbiztosító. Összehasonlításul: az egy magyar állampolgárra jutó OEP-gyógyszertámogatás átlagos összege tavaly alig haladta meg a 30 ezer forintot.
A ritka betegséggel, illetve veleszületett rendellenességgel élők érdekvédelmi szervezete attól tart, hogy a törvénymódosítás elfogadása esetén több száz ember kezelése lehetetlenül el, a gyógyszergyártóknak ugyanis nem éri majd meg az ő gyógyszereik támogatása.
További részletek a weboldalon.