Akad sportoló, aki 15-20 féle étrend-kiegészítőt szed egyszerre, és mellékesen eszik is.
Egyre többen veszik igénybe a Testnevelési Egyetemen belül működő Sport-táplálkozástudományi Központ szolgáltatásait, melynek egyik célja, hogy az étrend-kiegészítők megfelelő használatában segítse a versenyzőket és az amatőröket – hangsúlyozta az Inforádióban Martos Éva professzor, a központ vezetője.
A központ alapfeladata, hogy - elsősorban sportolók számára - táplálkozási tanácsokat adjon, illetve sportszakembereket és edzőket oktasson. A táplálkozási szakértők a sportág figyelembevételével, a táplálkozás felmérése alapján választja ki a megfelelő táplálékkiegészítőket az adott sportolóhoz igazítva.
Fontos, hogy az alkalmazott módszer biztonságos legyen és ne eredményezzen vétlen doppingolást - hangsúlyozta Martos Éva.
A Sport-táplálkozástudományi Központon belül analitikai laboratóriumot is létrehoztak, hogy a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA a listáján szereplő tiltott anyagokat a lehető legkisebb mennyiségben is ki tudja mutatni az étrend-kiegészítőkben - tájékoztatott a professzor. Martos Éva elmondta: az elmúlt évben számos képzést és előadást tartottak sportágak képviselőinek, illetve létrehoztak egy weboldalt, ahol elérhetők az oktatóanyagok és a központ szolgáltatásai is.
A professzor az étrend-kiegészítőkről elmondta, kétféle készítmény létezik, az egyik az egészség megőrzéséhez, a másik a teljesítmény optimalizálásához járul hozzá. Érdemes a táplálkozásra építve, célzottan kiválasztani a megfelelő megoldást. "Sok sportolónál találkozunk olyannal, hogy az étrend-kiegészítőt nem kiegészítőként használja, hanem 15-20 félét szed egyszerre, és mellékesen eszik is" - fogalmazott a professzor, aki elárulta, a nemzetközi tanulmányok néhány hatóanyagról bebizonyították, hogy hasznosak, bár nem mindenkinek, és nem egyformán. Sportága és sportolója válogatja, hogy melyiket érdemes szedni.