Az Orbán-kormány mintha összeesküdött volna a hazai gyógyszer gyártók ellen.
Akár a hazai textilipar sorsára is juthat a magyar gyógyszergyártás - mondta el a Richter vezérigazgatója, Bogsch Erik a tegnapi sajtótájékoztatóján A Richter az idei második negyedévben harmad akkora eredményt ért el, mint egy évvel ezelőtt, és Magyarországon már nem termelnek profitot. Az Orbán-kormány már nem csak a külföldi gyökerű multinacionális cégek megsarcolásával kívánja korrigálni gazdaságvezetési hibáit, hanem a legsikeresebb magyar cégek túladóztatását, nyereségének megcsapolását is a mindennapok gyakorlatává tette.
Amikor különadóról beszélünk, akkor elsősorban a pénzintézeteket, az energetikai és telekommunikációs vállalatokat, valamint a multinacionális kereskedelmi cégeket sújtó többletteherre gondolunk. Gyakran megfeledkezünk gyógyszeriparról, azon kevesek egyikéről, amely a rendszerváltás után talpon maradt, és sikeresen megtalálta azokat az új, külföldi piacokat, amelyek képesek pótolni az itthon - az egészségbiztosítási pénztár "jóvoltából" - kieső bevételeket is. Egy évtizeddel ezelőtt még termékeik 30 százalékát, mintegy 40 milliárd forintért értékesítettek belföldre, mára ez 30 milliárd forintra zsugorodott, ami teljes eladásoknak mindössze 13 százalékát képezi.
Az Orbán-kormány mintha összeesküdött volna a hazai gyógyszer gyártók ellen. Bogsch Erik elmondta, hogy 7,1 milliárd forinttal csökkentette a nyereségüket az a szabályrendszer-változás, amelyet idén bevezettek. A július 1-jén ugyanis életbe lépett az a törvénymódosítás, amely a gyógyszeripari különadót 20 százalékra emelte a korábbi 12 százalékról, az orvoslátogatók díja pedig a kétszeresére, havi 0,8 millió forintra növekedett. A gyógyszer-támogatási rendszert is folyamatosan átalakítják, az áprilisi átalakítás egymilliárd, az augusztusi pedig kétmilliárd forint kiesést jelent a vállalatnak. Ugyanakkor a különadó 100 százaléka visszaigényelhető, amennyiben a vállalat kutatás-fejlesztés (k+f) kiadásai elérik, vagy meghaladják a termékeikre 2010-ben kifizetett támogatások 70 százalékát, így a társaság várhatóan 1,9 milliárd forintot igényelhet vissza.
A k+f-re fordított kiadások az egy évvel ezelőttihez képest csökkentek, nagy kérdés, hogy ez átmeneti vagy tartós tendenciának bizonyul, mert a Richter így reagál a számára rendkívül kedvezőtlen szabályozásra. A társaság annak ellenére, hogy terhei évről évre, sőt nem egy esetben egy esztendőn belül is, növekedtek, április 1-jén majd július 1-jén számos termékének az árát csökkentette belföldön. Ezek hatása az év egészére várhatóan egymilliárd forint lesz. A gyógyszerárakból tovább lefaragni képtelen a Richter. A gyógyszerkassza helyzetéről csak őszre kaphatnak világos képet a gyártók, ennek függvényében döntik el, hogy milyen költségcsökkentést tudnak végrehajtani, és azt is, hogy - távlatban - Kínában vagy Indiában bővítik-e a kapacitásukat.