A nagyobb rosszulléteknek általában vannak előzményei, még ha azokat sokan az időjárás-változásra fogják.
Ma akár a 13-14 fokot is elérheti a hőmérő higanyszála. Sokan panaszkodnak fejfájásra, rossz köz érzetre. De vajon valóban megnő a jövő-menő frontok hatására a rosszullétek kockázata? - tette fel a kérdést a vaol.hu.
Dr. Morvay Adrienn háziorvos nem tapasztalta, hogy több lenne a megbetegedés, mint az évnek ebben a szakában lenni szokott. Ilyenkor mindig az okozza a problémát, hogy reggel még hideg van, az emberek felveszik a vastag ruhákat, aztán délben melegük lesz. Öltözzünk rétegesen, ha melegszik az idő, legyen mit levetni. Ha megfáztunk, lázcsillapítóval, hurutoldóval, vitaminkészítményekkel, orrcseppel kúráljuk magunkat. Orvoshoz három napnál tovább tartó láz esetén kell fordulni, vagy ha tartós társbetegség, cukorbetegség, magas vérnyomás áll a háttérben.
– Olyan jelentős változást nem érzékeltünk a Vas megyei esetszámokban, amit az időjárás szélsőségeivel lehetne összefüggésbe hozni – tájékoztatott Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és PR-vezetője. Általánosságban elmondta, hogy a fronthatások rendszerint sokakat megviselnek. Ez enyhébb esetben fáradékonyságot vagy ingerlékenységet okoz, máskor súlyosabb rosszullét is előfordulhat.
Dr. Gasztonyi Ferenc kardiológus főorvos elmondta, hogy ő ugyan nem dolgozik az első vonalban, és nem találkozik akut esetekkel, sokéves kardiológusi tapasztalata alapján az időjárás és a rosszullétek közötti összefüggés sokkal inkább a közhiedelmen, semmint bizonyított orvosi tények alapján nyugszik. – Én is sokszor hallom az emberektől, hogy „érzékeny vagyok a frontra”. Ez igaz is, az időjárás sok mindent befolyásol, de elsősorban a vegetatív idegrendszerünk működését. A hirtelen légköri változások hatással vannak a pszichés állapotunkra. Az egyik ember tompultabb lesz, a másik ingerlékenyebb, megnövekedhet ilyenkor a balesetek száma. Az időjárás-változás és az érrendszeri betegségek romlása közötti közvetlen összefüggésben azonban kételkedem.