• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A változtatások esztendeje az egészségügyben?

Lapszemle Forrás: 168 Óra

A társadalmi klíma megváltoztatása nem megy egyik percről a másikra. De egyszer el kell kezdeni, és ez a mi esetünkben most van.

Az 1001 orvos hálapénz nélkül Facebook-csoport az év végén nyílt levelet tett közzé a hazai egészségügy legfőbb problémáiról. Megkérdezték az egészségügyi államtitkárt, mikorra várhatók érdemi lépések az összeomlás szélén álló egészségügyben. A nyílt levelet először 64, majd az ünnepek végére 717 orvos írta alá. Közben új szakszervezet is alakult a napokban: a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete. De vajon ők elérhetnek változást az egészségügyben? - tette fel a kérdést a 168 Óra.

A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete az 1001 orvos hálapénz nélkül Facebook-csoporttól függetlenül szerveződött. Máté-Horváth Nóra, a Reszasz társalapítója is említi: a szakszervezetek érdekérvényesítő ereje a vezetők rátermettségén, a tagok egységességén és a szervezet által képviselt értékek társadalmi támogatottságán múlik. Hiszen az egészségügy fejlesztése és felzárkóztatása az uniós átlaghoz nemcsak a benne dolgozók érdeke, hanem az egész nemzet közös ügye.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a 168 Órának azt mondta: – A gyülekezési jog értelmében bárki alakíthat új szakszervezetet. Ám egyelőre nem tudjuk, az új szervezetnek milyen jogosítványai lesznek és mekkora érdekérvényesítő képességgel rendelkezik majd. Máskülönben a Magyar Orvosi Kamara támogatja az 1001 orvos hálapénz nélkül kezdeményezést, hiszen az a Magyar Orvosi Kamara által kiadott memorandumra épül.

Az egészségügyi államtitkárság a 168 Óra megkeresésére azt írta: a kormány minden véleményt meghallgat, konzultál az egészségügyi ágazati érdek-képviseleti szervezetekkel.

Hegedűs Zsolt, a RESZASZ másik alapítója legszívesebben azonnali változtatásokat követelne, de belátó. – Szívesen mondanám, hogy ha márciusig nincsenek érdemi lépések, a többi szervezettel közösen megállapodunk egy válaszreakcióban. Lépéseinket a tagság, a kollégák akarata fogja eldönteni. De legyen ez az év a történelmi változtatások esztendeje az egészségügyben.