"A kórházi adósságokat nem csak kifizetni kell, hanem meg kell nézni, hogy miért keletkeztek".
Kétmilliárd forint van a NEAK rendszerében, amit nem használtak fel a kórházak a várólistán levő betegek műtéteire, többek között erről is szó volt, amikor az egészségügy idei évét vették górcső alá egy egészszségügyi konferencián, melyről az economx.hu közöl beszámolót.
Már 138 intézmény csatlakozott a Járóbeteg Irányítási Rendszerhez (JIR) hatezer felett van azoknak a szakrendeléseknek a száma, ahova időpontot lehet kérni, és már 19,5 millió publikált időpont van, mondta a friss adatokat ismertetve Szondi Zita, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) alap- és szakellátásért felelős főigazgató-helyettese.
Az év siker területe a Járóbeteg Irányítási Rendszer (JIR) bevezetése. A kórházi informatikai rendszerek egységesítése pedig 2025-ben valósulhat majd meg. Ez egy kétmilliárd forintos piac, amibe belenyúlnak, mondta korábban Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Az átállással 400-500 ember megélhetése kerül veszélybe. Ráadásul egy kórház informatikai rendszerét 3-6 hónap megfeszített munkával lehet lecserélni, egyik pillanatról másikra biztosan nem megy.
Az, hogy az egészségügyi dolgozók bértömege benne van a kórházak finanszírozási rendszerében, ennek a beteg látja kárát, mondta Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főigazgatója. 2024-ben 880,2 milliárd forintot biztosítottak az egészségügyi dolgozók bértámogatására, 2023-ban 694 milliárd forint jutott erre.
Sokkal gyorsabban és nagyobb léptékekkel szerettek volna javítani az intézmények finanszírozásán.
A főigazgató megerősítette, hogy havonta 200 ezer ellátási esemény ragad benn az ellátórendszerben, aminek nem csak közvetlen hatása van, de olyan is, ami majd később jelenik csak meg.
A működő kórházi ágyak tekintetében történelmi mélyponton vagyunk, összességében 50 százalékos az ágyak kihasználtsága, ezért komoly strukturális átalakításra van szükség. És kiemelte: nem működik még jól a járóbeteg-szakellátás sem, ami 91,9 százalékon áll 2019-ben ellátott esetszámokhoz képest. Itt viszont majd a JIR hozhat változást, emelte ki az egészségbiztosító főigazgatója.
A főigazgató elárulta, 2025 január végéig kerülhet sor a kórházi adósságok teljes rendezésére jelenleg 117 milliárd forint a lejárt kötelezettség állomány, ebből 39,5 milliárd forintot még idén kifizetik az intézmények számára.
A jövő évvel kapcsolatban elmondta 150 milliárd forint növekmény szerepel a költségvetés tervezetében, ami havonta plusz 12,5 milliárd forintot jelent a kórházak számára. Kiss Zsolt szerint az utólagos konszolidáció nem eredményes. További részletek a teljes cikkben