A 2020-as korrupcióérzékelési index alapján Magyarország az EU legkorruptabb országa lett, Bulgáriával és Romániával hármas holtversenyben.
Magyarország annak ellenére ragadt az egy főre jutó jövedelem tekintetében az EU alsóházában, hogy óriási EU-támogatások érkeztek – mondta Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója a szervezet jelentésének bemutatóján. A 2020-as korrupcióérzékelési index alapján Magyarország az EU legkorruptabb országa lett, Bulgáriával és Romániával hármas holtversenyben - írta a hvg.hu.
Lantos Gabriella egészségügyi menedzser arról beszélt: meglepő, hogy az egészségügyi korrupció ellen fellépne a magyar kormány, de több környező ország példája mutatja, hogy ha politikai akarat van, akkor ez működhet.
Pogátsa Zoltán, a Soproni Egyetem docense ehhez azt tette hozzá: ha vannak olyan intézkedései a kormánynak, amelyek javítják a kis korrupciót – mint a hálapénz elleni küzdelem vagy a online kasszák bekötése a NAV-hoz –, viszont eközben a nagy korrupció ellen nem tesznek semmit, az óriási károkat okoz a gazdaságban. Nem elég baj, hogy korrupció van, ezt tetézi, ha a vállalkozók úgy érzik, hogy velük szemben szigorú az állam, míg az elittel kivételeznek.
A politikusok gyakran érzik úgy, hogy amikor akut válsághelyzet van, azt kell mutatniuk, hogy kemények és cselekszenek, ez történt most az egészségügyben is – mondta Arató Krisztina, az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézetének vezetője, a Magyar Politikatudományi Társaság elnöke.
Abban egyetértettek a beszélgetés résztvevői, hogy a kormány feladata most költeni a válságkezelésre, a probléma az, hogy a válságkezelésre szánt pénzeket nem egyenlő versenyfeltételek mellett osztják szét, a hosszú távú fejlődés helyett rövid távú célokat szem előtt tartva.