Schmitt Pálhoz hiába fordult a jogerősen 2 év fogházra ítélt szülésznő.
Geréb Ágnes kegyelmi ügye lehet az első, amellyel a frissen államfői hivatalába lépett Áder János megmutathatja, alapvetően különbözik elődje felfogásától. A kegyelmi kérvényt ugyan nem kellett újra beadnia, azonban Geréb ügye egyelőre a Fővárosi Ítélőtáblán elakadt – írja a Népszava – online.
A tábla ugyanis még nem küldte meg az igazságügyi tárcának a jogerős ítéletet sem, ami az elbíráláshoz is szükséges – tudtuk meg. Nemzetközi szervezetek azonban már Ádernél kilincselnek.
Hiába fordult kétszer is Schmitt Pálhoz a februárban jogerősen két év letöltendő fogházra ítélt Geréb Ágnes, a bukott államfő nem adott kegyelmet neki, noha több fideszes politikus is kiállt a szülésznő mellett. A frissen beiktatott Áder János azonban könnyen kiköszörülheti ezt a csorbát, és köztársasági elnökként ez lehet első jelentős, akár az ellenzéknek is gesztusértékű lépése. A szülész-orvosnő kegyelmi kérvénye ugyanis már harmadik hónapja vár elbírálásra, és értesüléseink szerint egyelőre nem is fog az ügy felgyorsulni: ugyanis nincs minden Gerébbel kapcsolatos irat a kérvények vizsgálatára jogosult Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) birtokában.
A tárca arról adott tájékoztatást, még nem rendelkeznek a három hónapja született jogerős ítélettel sem, vagyis Geréb kegyelmi ügyét a jelek szerint a Fővárosi Ítélőtábla akadályozza.
Mint ismert, a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon, jogerősen két év letöltendő fogházbüntetésre ítélte az orvosnőt négy otthonszülés miatt, majd az első fokú bíróság döntéseivel szemben nem öt, hanem tíz évre eltiltotta szülészi-nőgyógyászi hivatásától, és kizárta a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből is. Geréb ezt követően - tavaly márciusban, az első fokú ítélet után másodszor - Schmitt Pálhoz fordult. Jó oka volt reménykedni, hiszen - több Fidesz-KDNP-s képviselő kiállásával - kormányzati hátszél is érkezett az ügyben. A politikusok több közéleti szereplő és közel félszáz civil szervezet mellett levélben kérték "a tervezett otthonszülés magyarországi meghonosításának úttörője" kegyelmi kérvényének pozitív elbírálását. Jóllehet, jogilag ezek a kérvények nem jelentenek semmit, mivel csak az érintett vagy nevében egy családtagja fordulhat kegyelemért. Sokatmondó, hogy még az a házaspár is csatlakozott a kérvényhez, akik ikerbabájuk egyikét vesztették el, pedig a per egyik legsúlyosabb vádjában sértettként szerepeltek.
A Budapesti II. és III. kerületi ügyészség azonban, mindössze tíz nappal a jogerős ítélet után, három újabb vádat nyújtott be a szülésznő ellen: foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetéssel, felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással és kuruzslással is vádolják. A Fővárosi Törvényszék egyelőre nem tűzött ki tárgyalást az újabb perre.
Egyébként Geréb utóbbi ügyek miatt van majdnem másfél éve házi őrizetben. Korábban ugyanis Geréb azt is kérte, hogy kegyelmi kérvénye elbírálásáig, és a jogerős ítélet ellenére ne kelljen megkezdenie börtönbüntetése letöltését május 3-án; ebben a KIM engedett, és azt közölte, a végrehajtás halasztása "addig az időpontig szól, amíg a köztársasági elnök döntést hoz".
Az új államfő Áder János álláspontja nem ismert Geréb ügyéről, megválasztása után mindössze annyit mondott, felelőtlenségnek tartaná, ha még beiktatása előtt véleményt formálna róla. Noha a KIM a lappal azt közölte, a kegyelmi kérelem elbírálásának nincs határideje, az jellemzően három, de akár hat hónapot is igénybe vehet. Az egész eljárás a minisztérium hivatalos felterjesztése alapján történik, ami a jelek szerint akár további hónapokat vehet igénybe, ugyanis az üggyel kapcsolatos minden iratot megvizsgálnak.
Noha az államfőnek sem a kegyelmet, sem annak elutasítását nem kell indokolnia, a Köztársasági Elnöki Hivatal korábbi közlése szerint "pozitív elbírálás alá" eshet Geréb Ágnes megromlott egészségi állapotára, vagy a beteg, segítségre szoruló családtagjára való hivatkozás, de fontos szempont a bűncselekmény társadalmi, erkölcsi megítélése is. Utóbbiakra Geréb egyértelműen hivatkozhatott, hiszen két vele élő gyermekéről is gondoskodnia kell (büntetése letöltésének felfüggesztését is emiatt kérte). Ugyanakkor az igazságügyi tárca vizsgálódhat bármeddig, az államfőt az eredmény és a javaslat semmire sem kötelezi.
Az azonban az elmúlt hónapok eseményeiből is jól látszik, hogy a kérvény elutasítása felháborodást váltana ki, ráadásul Áder megítélését is erősen befolyásolná.
Mint azt a Petőfi utca blog kiemelte: "a nemzet egységének megtestesítésére gyúró új elnöknek" azért is van nehéz dolga, mert politikailag "nagyon heterogén társaság a Gerébbel szimpatizálók és az őt támadók tábora is", vagyis lehetetlen lesz mindkét oldalnak tetsző döntést hozni.
Mindenesetre megválasztása után Áder az anyákhoz és "családjuk boldogulásáért küzdő szülőkhöz" is szólt, akiknek "tiszta szívéből" kívánta, hogy sorsuk "adjon számukra jókedvet, bőséget, mert ők nevelik a jövő Magyarországát", ami "nem lenne teljes az ő akaraterejük, és az általuk képviselt értékek nélkül". Ezek akár fontos érvek lehetnek az otthonszülés úttörője mellett.
A Magyar Nemzet a múlt héten arról írt, mintegy hétszáz orvos és egészségügyi dolgozó - köztük több száz nőgyógyász és gyermekorvos - kérte a leendő államfőt, adjon helyt a kérelemnek. "Geréb Ágnes kezei között nem halt meg olyan gyermek, aki kórházban kétséget kizáróan megmenthető lett volna" - idézte a levelet a lap. Kiemelték azt is, hogy Geréb Ágnes munkássága "jelentős léptékű változásokat" hozott a hazai szülészeti ellátásban. Nevéhez fűződik az apás szülések meghonosítása, és ő indította el a ma már szinte minden fejlett országban elterjedt otthonszülést is.
Néhány héten belül egyébként az ötödik nemzetközi szervezet fordult Áder Jánoshoz - Geréb Ágnes ügye miatt. Legutóbb a brit Királyi Bábakollégium elnöke. Lesley Page professzor egy nappal azután kérte Ádert a kegyelem megadására, hogy államfővé választották. A szervezet, mint közölte, "mélyen megrendült" a szigorú ítélet hallatán. A professzor szerint ugyan elismerésre méltóak az Orbán-kormány erőfeszítései az intézményen kívüli szülés szabályozása terén, ám Lesley Page hangsúlyozta, a Geréb Ágnes és bábatársai ellen folyó büntetőügyek megelőzték az új otthonszülési törvény életbe lépését. Mindezek alapján kérték Ádert, hogy "gyakorolja hivatali hatáskörén belül jogait", és a teljes körű elnöki kegyelmen túl "töröljön minden ellene indított büntetőeljárást" is.
A Bábakollégium előtt a Szülészeti Ellátás Javításáért Egyesület, a Nemzetközi Bábaszövetség, a Szülészek és Nőgyógyászok Nemzetközi Szövetsége, és a Szülészeti Egyesületek Európai Hálózata is hasonló levéllel fordult hozzá. Közös álláspontjuk volt, hogy a Geréb elleni eljárásoknak és ítéleteknek "nem volt megfelelő szakmai alapja".