• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Adóztathatják a nyugdíjat

Lapszemle Forrás: Népszava

Ha a végösszegből újra adót kellene vonni, akkor a nyugdíjasok kétszer adóznának.

Értelmezhetetlen önmagában a javaslat - így reagált Barát Gábor, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság volt főigazgatója a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ajánlására. A kedden megjelent országjelentésben a többi között azt javasolta az OECD a magyar kormánynak, hogy vonja be a személyi jövedelemadó hatálya alá a nyugdíjakat is, megosztva ezzel a terheket a jelenlegi és jövőbeli nyugdíjasok között. Barát Gábor szerint viszont a nyugdíjmegállítási szabályok átalakítása nélkül nem lehet megoldani az ellátások adóztatását - írja a Népszava.

Megjegyezte, hogy a nyugdíjak egyébként ma is adóznak, bár nem úgy, mint a keresetek. Az úgynevezett input oldalon vonják le a közterheket, vagyis, amikor valaki nyugdíjba megy, és megállapítják az ellátását, akkor az adott évekre vonatkozóan levonják a keresetéből az adót és a járulékokat. Így lesz a bruttó keresetekből nettó, ebből állapítják meg a nyugdíjat. Ha a végösszegből újra adót kellene vonni, akkor a nyugdíjasok kétszer adóznának. Ez viszont már alkotmányossági aggályokat is felvetne - jegyezte meg Barát.

Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy a jövőre életbe lépő törvény alapján az ellátásokat már a bruttó keresetekből állapítanák meg, és a bérekhez hasonlóan adóztatnák a nyugdíjakat is. Ennek az lenne az eredménye, hogy az ellátások összege a jelenleginél 15-20 százalékkal kevesebb lenne.

Az OECD ajánlását Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára egyelőre visszautasította és úgy fogalmazott: az adóztást egy korábbi, alkotmánybírósági döntés lehetetlenné teszi. Barát Gábor szerint viszont nincs ilyen döntés. Az ellentmondásra felhívta a figyelmet Korózs Lajos is. Ha a kormány nem módosítja a jelenleg érvényben lévő jogszabályokat, akkor - bármit mond az államtitkár - a bruttó jövedelem után fogják számolni a nyugdíjakat. Az ellátások megadóztatását "a szolgálati nyugdíjak esetében már letesztelték" - emlékeztetett a politikus.

Mint arról a lap már beszámolt, az 57 év alatti, korábbi szolgálati nyugdíjasok ellátása január elsejétől a személyi jövedelemadóval csökkent. Korózs megjegyzte, lehet, hogy direktben nem adóztatják meg a nyugdíjakat, de közvetve számtalan intézkedéssel csökkentik az idősek létbiztonságát. Mint mondta, a nemzetgazdasági minisztériumban Matolcsy György azon "ügyködik", hogy a jelenlegi 70 százalékos induló nyugdíjakat - a keresethez képest ennyi a kezdőnyugdíj - 60 százalék alá csökkentsék. Másik tervezett intézkedés, hogy gyorsítják a korhatáremelést, már 2014-ben mindenkinek egységesen 65 éves korig kell dolgozni.

Nem felvállalt, de kiszivárgott elképzelés szerint a már átalakított szociális ellátások radikális csökkentését, bizonyos ellátások megszüntetését is tervezi a kabinet - tette hozzá Korózs.