Az egyetemi tanár szerint egyelőre kicsi az esélye, hogy itthon a vérzéses láz vírusát hordozó egyeddel találkozunk.
Újnak mondható parazitára bukkantak Budapesten, a Margitszigeten. Afrikai kullancsot találtak, amely a krími-kongói vérzéses láz vírusát is hordozhatja. A betegség nagyon súlyos, magas a halálozási aránya. Európában is előfordult már: Bulgáriában halt meg egy kórházi nővér, akit egy ilyen kullancscsípéssel érintett beteg fertőzött meg - írta az atv.hu a Híradó nyomán
Az Állatorvostudományi Egyetem tanára szerint 8 éve az ócsai madárvártán találták az első ilyen élősködőket. Farkas Róbert külföldi kutatókkal vizsgálta, hogy hol terjedt el ez a kullancsfaj, aminek még magyar neve sincs. „Albániában, Észak-Macedóniában, Görögországban és az előbb említett Törökországban találták meg, ahol viszont legelői környezetben fordul elő elsősorban, szarvasmarhán, illetve más állatfajokon” – mondta Híradónknak az egyetemi tanár.
A kullancsfajt azért tartják veszélyesnek, mert hordozhatja a krími-kongói vérzéses láz kórokozóját. Erről a két földrajzi helyről nevezték el a veszélyes betegséget: belső vérzéssel, magas lázzal jár, és magas a halálozási aránya.
Az egyetemi tanár szerint egyelőre kicsi az esélye, hogy itthon a vérzéses láz vírusát hordozó egyeddel találkozunk. „Hiába rak le egy nőstény, vészívott kullancs több ezer, akár 6-7 ezer petét, abból kedvező körülmények között is csak esetleg néhány száz utód jelenik meg, mint kifejlett egyed, és esetleg annak csak töredéke, vagy lehet, hogy csak egy fogja hordozni magát a vírust” – részletezte Farkas Róbert.
A témát először a 24.hu dolgozta fel