Bár már támad az influenza, a szamárköhögés elleni oltás fontosságára figyelmeztetik a szakemberek a kismamákat és az időseket.
Egyelőre a Covid okozza a legtöbb járványos fertőzést, de már gyűjtik az erejüket az influenzát okozó vírusok. Ami pedig még ennél is aggasztóbb, a Semmelweis Egyetem (SE) kutatói szerint nő a szamárköhögés-járvány veszélye. Bár a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak (NNGYK) az év első 45 hetében orvosok által jelentett 1127 szamárköhögéses megbetegedés első ránézésre nem tűnik jelentősnek, a korábbi évek azonos időszakának jellemző számaihoz képest (2018 óta átlagosan 13 beteg) látványos a növekedés, írja a hvg360.
A megbetegedések minden korosztályt érintettek, de leggyakrabban a fiatalabb csecsemők, a 40–49 évesek, valamint a 60 év felettiek körében mutatták ki a kórokozót. Hogy nem kis veszélyről van szó, azt az is bizonyítja, hogy évszázadokig ez volt a csecsemőhalálozás legfőbb oka, noha olyan kórok is nagy számban szedték az áldozataikat, mint a kanyaró, a skarlát, a torokgyík vagy a gyermekbénulás.
„Járvány helyett én inkább azt mondanám, hogy ugrásszerűen megnőtt a szamárköhögéses betegek száma. Az ezer feletti esetszám önmagában nem sok 10 millió lakoshoz viszonyítva, de a növekedés jelentős” – mondja Póta György gyermekorvos, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének korábbi elnöke. Mivel az ötvenes évek közepe óta Magyarországon kötelezően oltják a gyerekeket szamárköhögés ellen, az átoltottság kilencven százalék feletti. Csakhogy a védettség idővel csökken.
A legnagyobb veszélynek az újszülöttek vannak kitéve. Mivel legkorábban két hónapos korban kapják meg az első oltást, ha a környezetükben fertőző személy van, az könnyen végzetes lehet számukra, írja a hvg360.