Bármennyire is jó lenne tehát tömegesen letesztelni az egész lakosságot, ez a kapacitáskorlátok miatt lehetetlen.
A járványok elleni harc csak akkor lehet sikeres, ha minden eszközt bevetünk, ami ehhez szükséges. Ha ezek közül csak az egyiket is hanyagoljuk, akkor a többi eszköz sem fog sokat érni - írta a G7.hu. Az intézkedések három fő csoportjáról van szó:
• A fertőzöttek felkutatása, azonosítása és elkülönítése. Ehhez jól kidolgozott protokollok kellenek, főleg a folyamat legelején, amikor felbukkan a betegség. Ezen a téren szervezettséggel és a jó nemzetközi példák eltanulásával viszonylag kis befektetéssel rövid távon is sikereket lehet elérni.
• Az ember-ember érintkezések ritkítása. Ezt szolgálják a jó ütemben meghozott utazási korlátozások, határzárak, kijárási tilalmak, iskola- és boltzárak. A célja a járványgörbe laposítása.
• Egészségügyi kapacitások növelése. Különösen a sürgősségi ellátásban rendelkezésre álló ágyak számát kell növelni. Ehhez szükség van képzett egészségügyi dolgozókra, és különböző technikai feltételekre (lélegeztető gépek, megfelelő védőfelszerelés) – ami azt is jelenti, hogy a járvány idején már nehéz módosítani ezeken az adottságokon.
A nemzetközi sajtóban alapvetően a legelső, tehát a tesztelés kapta a legnagyobb figyelmet. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy a világ egyik leggazdagabb országában és szuperhatalmában, az Egyesült Államokban óriási problémák voltak a teszteléssel, a betegség sokáig észrevétlenül terjedt az országban, és mire észbe kaptak, már nagyon nehéz lefojtani a járványt. Könnyen adódik a kérdés, hogy miért nem tesztelnek akkor még többet minden országban? A válasz az, hogy azért, mert nem lehet. A miértről a teljes cikkben