Egyeztetni kezdtek a menekültek itthoni ellátásáról a háziorvosok képviselői a minisztériummal és a finanszírozóval.
Az Ukrajnából, a háború elől érkező menekültek orvosi ellátásra is szorulhatnak. Az országos kollegiális vezető háziorvos, a Háziorvosok Online Szervezetének alapító-elnöke Békássy Szabolcs elmondása alapján társadalombiztosítási jogviszonnyal nem rendelkező személyek ellátására esetenként ez idáig is sor került a háziorvosi rendelőkben. Annak tehát megvan a szabályrendszere, hogy ilyen esetekben milyen módon kell jelenteni az ellátást a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) felé, illetve az is pontosan meghatározott, hogy milyen „sürgős szükség” fogalomkörébe tartozó ellátásokat kell ilyenkor nyújtani, amire szerinte a háziorvosok fel vannak készülve. Ugyanakkor egyeztetést kezdeményeztek a NEAK-kal arról, hogy milyen további jelentési kötelezettségek állhatnak fenn a praxisokra nézve - írja az infostart.hu.
A kollegiális vezető háziorvos szerint az igazán nagy kihívást a menekültek – köztük akár krónikus megbetegedéssel rendelkezők – ellátásának a hosszú távú biztosítása jelentheti Magyarországon. Ezen esetleges ellátások megfelelő biztosítása érdekében szintén felvették a kapcsolatot a megfelelő szervekkel – tette hozzá, megerősítve, hogy az irányadó jogszabályok szerint a sürgősségi ellátást minden egészségügyi szolgáltatónál igénybe tudják venni.
Tekintettel arra, hogy valószínűleg hónapokon keresztül Magyarország területén fognak tartózkodni az Ukrajnából menekülők, felmerül bizonyos krónikusan szedett gyógyszer-készítmények felírásának a szüksége, illetve egyéb ellátási formáknak a biztosítása – magyarázta. „Hogy ezeket megfelelően tudjuk a menekültek számára biztosítani, megkezdődtek az egyeztetések a minisztériummal és a finanszírozóval egyaránt” – ismételte meg.
Békássy Szabolcs érdeklődésünkre arra is kitért, hogy egyelőre nem látható, hogy milyen volumenben fognak Magyarországra érkezni menekültek; legjobb tudomása szerint momentán néhány 10 ezres nagyságrendben érkeztek Magyarország területére, ami a 6000 fős háziorvosi, házi gyermekorvosi karral számolva praxisonként két-három plusz beteg ellátását jeleni. Természetesen a területi különbözőségek nagyon nagyok lehetnek, hiszen a keleti országrész jóval terheltebb lehet a menekültek ellátásával kapcsolatban – fűzte hozzá az országos kollegiális vezető háziorvos, aki ezért már a megyei kollegiális vezető kollégáival is felvette a kapcsolatot, folyamatos visszajelzést kérve tőlük a praxisok terheléséről a menekültek ellátásával kapcsolatban.
További részletek a cikkben.